Ako a prečo vtrhla Čínska vláda do herného biznisu

ヽ(⌐■_■)ノ♪♬ Na zámorské investície sa tlak ale asi neprenesie

⚡️ Rýchle správy:

👹 Ghost of Tsushima: Legends, multiplayer mód pre samurajské akčné playstation RPG, bude dostupný ako samostatná hra. Vychádza 3. septembra a bude stáť 19,99 dolárov (cena v eurách zatiaľ nie je známa) (Sony)

🔫 Obľúbená Battle Royale hra, PlayerUnknown's Battlegrounds, alebo PUBG, dostala nový názov. Ten znie PUBG: BATTLEGROUNDS, čiže PlayerUnknown’s Battlegrounds: Battlegrounds. Podľa juhokórejského vydavateľa Krafton zmenu názvu prináša snaha značku PUBG rozširovať, čo možno vidieť pri ich novej chystanej hre, PUBG: NEW STATE (PCGAMER)

🧡 Vlna South Park obsahu je na obzore. Americká mediálna firma ViacomCBS, ktorá vlastní streamovaciu službu Paramount+ pre filmy a seriály, podpísala s tvorcami kresleného seriálu zmluvu na 14 South Park filmov, 2 za rok, prvé 2 už tento rok. Predĺžený bol tiež seriál, ktorý je momentálne na 25. sérií, do 30. série a v budúcnosti by sme sa podľa Bloombergu mali dočkať aj úplne novej South Park hry. 

🐱 Pozrite si prehliadku hier vydavateľstva Annapurna. Najmä hra Stray (cca 41 minúta videa), v ktorej stvárnite mačku vo svete smutných robotov vyzerá super zaujímavo.

👩‍❤️‍👨 Očakávaná strategická hra Humankind bude od prvého dňa vydania dostupná na službe Game Pass od Microsoftu. Je to ďalšia z očakávaných hier, ktoré Microsoft stiahol do svojej služby v deň vydania (Xbox). Hra vychádza 17. augusta na PC.

🔥 Microsoft ukázal aj veľkú prehliadku Indie hier, ktoré vyjdú na platforme v najbližších mesiacoch. IGN má dobrý prehľad. Za povšimnutie stojí audio hra The Vale alebo hra o fotení šteniatok Pupparazzi. Mimochodom Stardew Valley bude na jeseň dostupné na službe Game Pass.

🇯🇵 Sony kúpilo veľkú streamovaciu platformu Crunchyroll, ktorá sa venuje anime a mangám. Avkizícia ich vyšla na 1,17 miliardy dolárov a značka sa po novom spája s Funimation, ďalším streamovacím médiom pod Sony zameraným na anime. (Sony)


🌟 Hlavné novinky:

🇨🇳 Čína sa chystá na reset

Čína zdanlivo vyhlásila vojnu vlastnému technologickému sektoru. Vláda v posledných mesiacoch cez regulačné úrady, nové pravidlá a verejné vyhlásenia tvrdo zasiahla proti veľkým technologickým firmám vo finančnom sektore či doprave. Dôvody sme podrobnejšie rozoberali v sesterskom podcaste Klik

V skratke - vedenie krajiny pravdepodobne snaží presmerovať technologický sektor na rukolapnejšie technológie ako digitálne služby, čo pre mnohé firmy môže znamenať aj fakt, že ich podnikanie sa stane dlhodobo neudržateľné. 

Posledné týždne sa pozornosť úradov zamerala aj na vzdelávacie aplikácie a herný priemysel. Krajina zaviedla nové pravidlá pre firmy poskytujúce online vzdelávanie, čo je v Číne obrovský biznis. Popri tom v štátnych novinách Economic Information Daily vyšiel stĺpček, ktorý prirovnal hry k “ópiu pre dušu”. Investori sa podobné články naučili čítať ako predzvesť tvrdšieho zásahu úradov. Hodnota akcií čínskej hernej firmy Tencent sa prepadla o 60 miliárd dolárov. 

Firma zakrátko ohlásila, že zavedie nové obmedzenia pre hráčov a sprísni dohľad nad tým, koľko času strávia pri hrách školáci. Ak by sa čínska vláda rozhodla rozmontovať herný priemysel v krajine, otrasy by bolo cítiť naprieč celým biznisom. 

Tencent okrem iného vlastní podiely vo firmách:

  • Riot Games 100% (League of Legends) 

  • Epic, 40% (Fortnite)

  • Bluehole, 11.5% (PUBG)

  • Ubisoft, 5% (Assassin's Creed, Far Cry)

  • Activision Blizzard, 5% (Overwatch, Warcraft)

  • Supercell, 83% (Clash of Clans)

  • Frontier Developments, 9% (Elite Dangerous)

  • Paradox, 5%

  • Fatshark, 36%

  • Discord - neznámy podiel

Jedna z intepretácií krokov čínskej vlády ale naznačuje, že motivácia vlády je pri zásahu proti hernému priemyslu iná. Spolus s pravidlami pre doučovateľské firmy sa vláda možno snaží obmedziť hranie v snahe zlepšiť vyhliadky a psychické rozpoloženie dospievajúcej generácie detí rodičov zo strednej triedy.

Ak je to pravda, nebude herný biznis v Číne čeliť existenčnej hrozbe, no bude musieť zaviesť nové pravidlá, ktoré podľa režimu odradia ľudí od prílišného hrania. Biznis na Západe ale bude môcť pokračovať v princípe ako doteraz. Režim sa nebude starať o to, či jeho firmy vyvážajú “ópium pre dušu” na zahraničné trhy. Bude mu stačiť, ak získa pocit kontroly na domácom trhu.


👀 Zaujímavosti:

🌏 Online hra Ghost of Tsushima: Legends dostane 3. septembra nový mód Rivals. Pôjde o PvE režim, v ktorom vašou úlohou bude bojom nazbierať viac bodov ako druhý tím:

💪🏻 Soulsborne hry sú zjavne nevyčerpateľná studnica obsahu. Ak vám to ešte nenapadlo samím, môžete sa pozrieť na všetkých bossov v Dark Souls 2, ktorí majú odnímateľné končatiny:

🌚 Microsoft testuje Night Mode na Xboxe:

⚔️ Už 23. 8. vychádza na Netflixe anime zo sveta zaklínača z juhokórejskej produkcie, The Witcher: Nightmare of the Wolf:


Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každý štvrtok.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach. 

Share