Herný priemysel potrebuje reštart

( ರ Ĺ̯ ರೃ ) Žaloba na ActivisionBlizzard je šanca na zmenu.

Rýchle správy:

💰 Playstation 5 je najpredávanejšou Sony konzolou. Za necelých 10 mesiacov sa jej predalo 10 miliónov kusov, oznámilo Sony. Microsoft pri oznamovaní štvrťročných výsledkov tiež potvrdil, že že konzoly Xbox Series X/S sú najrýchlejšie predávané konzoly od vzniku značky.

🌑 Veteráni z herného biznisu založili štúdio That's No Moon. Jedná sa o skupinu ľudí zo štúdií ako Playstation Visual Arts, Santa Monica (God of War), EA, Bungie (Destiny), ku ktorým sa pridal aj George Allison, bývalý vedúci finančného oddelenia PlayStation. Štúdio mieri vysoko, s investíciou od juhokórejského vydavateľa Smilegate sa chystajú priniesť akčnú AAA hru zameranú na príbeh. (That's No Moon)

⏱️ Zopár hier vyjde neskôr, než bolo pôvodne plánované. Zatiaľ nepotvrdené, no Horizon: Forbidden West sa podľa Bloombergu nedočká plánovaného vydania tento rok. Kena: Bridge of Spirits, ktorá mala pôvodne vyjsť v roku 2020, sa z augusta 2021 posúva na 21. septembra, čo je rovnako aj nový dátum pre fyzické vydanie anime hororového vizuálneho románu Doki Doki Literature Club Plus! 

😊 Začal sa predpredaj roztomilej alternatívnej konzoly Playdate. Začiatkom leta sme o konzole písali a dnes si ju možno predobjednať, domov by vám mala prísť budúci rok. Slovensko nie je na zozname obsluhovaných krajín, takže záujemcovia budú potrebovať trochu tvorivosti.

💾 Sony spustilo beta program pre rozšírenie úložiska PS5 pomocou M.2 SSD diskov. Úložisko musí byť PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD medzi 250GB a 4TB so zabudovaným alebo vonkajším chladením, pri čom nie je garantované, že všetky hry pobežia rovnako efektívne, ako zo zabudovaného Ultra-High Speed SSD, tvrdí Sony. 

🐬 Microsoft oznámil nový špeciálny Xbox Series X/S ovládač. Aqua Shift ovládač má modrú prizmatickú farbu, ktorá sa mení podľa svetla, a gumený povrch po stranách pre lepší úchop. 

Hlavne novinky:

Žaloba voči ActivisionBlizzard by mohla zmeniť videoherný priemysel k lepšiemu

Kalifornské úrady po dvojročnom vyšetrovaní minulý týždeň podali žalobu na ActivisionBlizzard pre toxické pracovné prostredie, diskrimináciu a sexuálne obťažovanie žien a menšín na pracovisku, ktorá mohla vyústiť až k samovražde jednej zo zamestnankýň. Po podaní žaloby zamestnanci usporiadali štrajk, čím chceli vyjadriť svoj nesúhlas s pracovnou kultúrou firmy.

Ľudia zo štúdií, ktoré pod Activistion Blizzard patria (King, Activision, Blizzard, Beenox, High Moon Studios, Infinity Ward, Sledgehammer Games, Raven Software, Vicarious Visions) založili združenie ABK Workers Alliance, ktoré má reprezentovať záujmy zamestnancov. Ako jednu z prvých vecí poslali otvorený list pre CEO Bobby Koticka a celé vedenie, v ktorom volajú po transparentnosti, férovosti a skutočnej zmene. Kritizujú taktiež výber auditorskej firmy WilmerHale kvôli predošlým ustáleným firemným vzťahom.

Ďalší posun vo veci nastal, keď šéf Blizzard Entertainment, J. Allen Brack, ktorý zmeny pri kauzách za posledné roky sľuboval, no nepresadil, a riaditeľ HR oddelenia, Jesse Meschuk, zo spoločnosti náhle odišli. 

“Pre všetkých členov Blizzard komunity, chceme vás oboznámiť s dôležitou zmenou vo vedení Blizzard Entertainment. Počínajúc dneškom, J. Allen Brack odchádza z pozície vedúceho štúdia a do budúcnosti ho nahradia Jennifer Oneal a Mike Ybarra”, hovorí verejné oznámenie

Tu je zaujímavé všímať si aj hlbšie pozadie výmeny. Jennifer Oneal prichádza do vedenia Blizzardu zo štúdia Vicarious Visions, ktoré bolo dlhodobo priamo pod Activision, no zároveň dlhodobo tlačí na agendu zlepšovania kultúry aj postavenia žien v hernom biznise aj vo vnútri firmy. 

Sa buď pozeráme na úprimný pokus o reformu, alebo na tichý prevrat, ktorým si Activision upevní kontrolu nad Blizzardom. Nateraz nevieme.

Zdá sa, že žaloba môže fungovať ako páka, ktorou si zamestnanci naprieč herným priemyslom priemysle skúsia vynútiť lepšie pracovné a tvorivé podmienky. Otrasy sa z ActivisionBlizzard preniesli aj do Ubisoftu, ktorý zas člí podobnej žalobe francúzskych odborov a má tiež škaredú históriu obvinení zo sexuálneho zneužívania. 

Vyše 500 bývalých aj súčasných zamestnancov Ubisoft sa pri tejto príležitosti tiež rozhodlo napísať otvorený list vedeniu, v ktorom žiadajú zmeny vo fungovaní firmy spojené taktiež s horšími podmienkami žien a menšín a ich obťažovaním. CEO Yves Guillemot nenechal ľudí dlho čakať a na situáciu zareagoval.

“Z tohto listu je jasné, že nie všetci sú spokojní s tým, aké opatrenia boli zvolené v súvislosti s nahlásenými nevhodnými praktikami na pracovisku.”

S odpoveďou svojho šéfa však zamestnanci spokojní neboli.

“Sme si vedomí určitých zlepšení vo firme a teší nás, že Yves a zvyšok vedenia súhlasia, že to nestačí. Avšak, Ubisoft stále ochraňuje už teraz známych páchateľov. Vidíme, že vedenie sa tejto problematike naďalej vyhýba.”

Videoherný priemysel sa za posledné desaťročia premenil zo skôr doplnkového sektoru na najväčšiu časť zábavného priemyslu. Hry sú hodnotnejšie než filmový a hudobný dokopy. Astronomické čísla k sebe lákaju stále viac ľudí, čo so sebou môže priniesť aj prípady ake vidíme v ActivisionBlizzard a Ubisoft. Ostáva dúfať, že vedenia veľkých herných spoločností prinesú potrebné zmeny a vytvoria tak vhodné pracovné podmienky pre všetkých ľudí, bez ohľadu na pohlavie a sexuálnu orientáciu.

Zaujimavosti

Ak vám počas pandémie chýbajú živé vystúpenia, môžete sa zúčastniť na chystaných koncertoch Ariany Grande vo Fortnite, od 6. do 8. augusta.

Youtube kanál Nassim's Software začal vytvárať obdobu Google Street View pre videoherné svety. Jeho prvým projektom bolo Hyrule Kingdom  z The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Začala sa prvá poloverejná beta Halo:Infinite. Prvé dojmy hovoria, že ikonicky multiplayer prešiel zmenami, ale jadro hrateľnosti ostalo zachované.

Nové bezplatné hry

Sony aj Microsoft ohlásilo svojú tohto mesačnú ponuku hier v predplatnom Xbox Games with Gold a PS Plus. 

Xbox

Playstation

  • Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville (PS4)

  • Bigben Interactive’s Tennis World Tour 2 (PS4)

  • Hunter’s Arena: Legends (PS5)

Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každý štvrtok.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach. 

Share