Toto nie je výber hier roka, ale naše osobné obzretie sa za tým, aké hry, aj z minulých rokov, nás najviac tento rok zaujali. Medzi sviatkami novinkový newsletter posielať nebudeme, ďalší plnohodnotný herný update dorazí šiesteho januára. Prežite sviatky pokojne a bezpečne.
Ondrej a Martin.
Ondrej:
XCOM: Chimera Squad (2020)
Chimera Squad je bokovka z hernej série taktických stratégií XCOM od štúdia Firaxis. Je skvelým príkladom šikovného vývoja aj dizajnu. Štúdio zobralo kostru z niekoľko rokov starej hry XCOM 2 a postavilo okolo nich novú hru. Stále hráte taktickú stratégiu, v ktorej malý tím vojakov bojuje proti mimozemšťanom a vy ako veliteľ ich ovládate ťah za ťahom.
Chimera Squad sa ale pohrala so všetkým ostatným. Zobrala herný svet XCOM a posunula ho o niekoľko rokov dopredu, takže vidíme, ako sa svet vysporiadal s inváziou mimozemšťanov, po ktorej porážke na Zemi mnohí mimozemšťania uviazli. Nie ste veliteľom vojakov, ale policajnej jednotky, ktorá sa snaží v novom svete udržať mier. Príbeh postavili okolo konkrétnych postáv, ktoré majú vlastnú osobnosť aj vlastné schopnosti na bojisku. Niektorých si obľúbite, iní vám polezú na nervy, ale každého si zapamätáte.
Najdôležitejšie zmeny ale spravili v systéme hry. Tradične ste všetky svoje postavy mohli posunúť v jednom ťahu a potom nasledoval ťah nepriateľa. Chimera Squad ale zaviedol systém, v ktorom ide každá postavička vo vlastnom ťahu, vrátane nepriateľov. Znamená to, že medzi vašimi dvoma postavičkami bude mať často ťah nepriateľ. Do hry to vnáša novú hĺbku a dynamiku a ťažisko taktiky sa presúva z toho čo plánujete spraviť na to kedy sa váš plán podarí dať dokopy.
Chimera Squad s gráciou rozbila základný koncept hernej série starej 25 rokov a výsledok držal pokope. Nie všetko bolo perfektné. Príbeh aj postavy by si zaslúžili viac detailov a života a niektoré strategické nápady potrebovali tiež viac hĺbky. Ale výsledkom bola svieža nová hra, ktorá možno pre štúdio bola bočný či testovací projekt, ale pre fanúšikov stratégií jedno z najpríjemnejších prekvapení tohto roka.
Horizon Zero Dawn (2017)
S touto hrou som niekoľko rokov pozadu. Keď vyšla, nemal som na veľký otvorený svet čas ani chuť a premeškal som jednu z najlepších hier uplynulej generácie. Tento rok sa mi to podarilo napraviť.
Grafika, príbeh, ovládanie - všetko bolo tak dobré, ako ľudia roky hovorili, ale z dojmov ani recenzií som si neodniesol najväčšiu prednosť, ktorú Horizon skrýva. Hra vás umiestni do fantastického sveta a za prvých pár hodín vám ukáže, čo sa potrebujete naučiť, aby ste boli úspešným lovcom. Slovo lovec je dôležité, lebo na rozdiel od všetkých ostatných hier v otvorenom svete, kde ste buď hrdinom alebo predátorom, od vás Horizon naozaj očakáva iné rozmýšľanie aj správanie sa.
Lovci nie sú hrdinovia. Lovia preto, aby získali čo potrebujú a zmysel lovu je získať zdroje. Ak pri love utratíte viac zdrojov, ako z neho získate, ako lovec ste zlyhali. Musíte byť presní, inak mrháte zdrojmi a mali by ste presne vedieť, ako a čo spraví vaša korisť a ako ju najefektívnejšie poraziť. Princíp lovu a obmedzených zdrojov sa nesie celou hrou a je okolo neho postavená celá špirála hrateľnosti.
Časom sa naučíte, ako najľahšie poraziť konkrétneho nepriateľa, ktorým je lepšie sa vyhnúť a kedy je lepšie utekať - nie preto, že by ste súboj neprežili, ale preto, že by bol proste zbytočne drahý. Časom získate lepšie vybavenie aj schopnosti, ale hlavný pokrok spravíte vy ako hráč. Stane sa z vás lepší lovec. Veľmi málo hier dokázalo takto dobre spojiť svoju tematiku a mechanickú hrateľnosť.
Baba is You
Baba is You sa vysvetľuje podobne náročne, ako sa hrá. Možno si pamätáte starú hru Sokoban, v ktorej ste ovládali panáčika v bludisku a museli ste umiestniť všetky krabice na správne miesto. Problém bol v tom, že krabica sa dala len tlačiť a nie ťahať. Museli ste si naplánovať cestu a rozmyslieť si, ako a ktorú krabicu správne potlačiť.
Baba je ako Sokoban, ale okrem krabíc môžete hýbať samotnými pravidlami, ktorými sa úroveň riadi. Pozrite si video, vysvetlí hru lepšie ako odseky textu.
Baba je skvelá logická hra, ktorá vám poláme hlavu, ale nikdy vás neodradí. Každý pokus a experiment vám ďalej otvára myslenie a učí vás ako ďaleko sa dajú ohnúť pravidlá.
Martin:
Persona 5 Royal (2019)
Persona 5, japonské RPG, vyšlo v roku 2016. Minulý rok vyšla verzia Royal, ktorá obsahovala toľko vylepšení, zmien a úplne nových postáv, miest a častí príbehu, že sa predáva ako samostatná hra. Keď som základnú verziu Persona 5 dokončil, svietil mi čas okolo 110 hodín. Bol som neskutočne rád, že to mám celé za sebou, no po rokoch mi hra začala chýbať a tak som sa, na moje vlastné prekvapenie, pustil do Persona 5 Royal.
Už základná verzia hry si v 2016 odniesla vysoké hodnotenia. Vynikajúci svet a zápletka, ktorá Vás donúti sa zamyslieť nad skutočným svetom, viacero hlavných postáv, z ktorých sú všetky dopodrobna vypracované, zaujímavý bojový (ťahový) systém a veľmi štýlové grafické spracovanie všetkého, od dizajnu postáv, miest až po samotné menu. A samozrejme, vynikajúci soundtrack.
Verzia Royal pridáva ešte viac, v každej kategórií. Nové postavy, miesta, schopnosti, hádanky a pesničky. Ak máte chuť a čas sa stratiť v anime Tokiu, ktorý je zábavný, hlboký, dojemný, miestami frustrujúci, no hlavne úprimný, dlhé zimné večery sú na to viac než vhodné.
Hollow Knight (2017)
Hollow Knight je pravdepodobne najlepšia moderná hra zo žánru metroidvania. Názov metroidvania pochádza z dvoch starých hier, Metroid a Castlevania. Princíp žánru je už desaťročia rovnaký. Veľký 2D svet, ktorý odhaľujete pomaly a zároveň sa učíte, kde sa čo nachádza. Hollow Knight spája toto s krásnym, melancholickým soundtracom a vlastnosťami typickými pre hry ako Dark Souls alebo Bloodborne, respektíve žáner soulsborne.
Hollow Knight bola moja prvá, a na dlhú dobu asi najobľúbenejšia, metroidvania hra a získala si ma úplne všetkým. Temným a pochmúrnym svetom chrobákov, ktorý skrýva nejedno tajomstvo alebo akčným hrateľnosťou, ktorú je veľmi jednoduché pochopiť, no dá vám zabrať sa ho poriadne naučiť tak, aby ste si hravo trúfli aj na tých najťažších chrobákoidných nepriateľov či bossov.
Princíp hry je jednoduchý, odhaľujte svet hlbín, ukrytý pod mestom Dirtmouth, a snažte sa nezomrieť. Pri smrti totiž pridete o všetky geo, miestna mena, a pozbierať späť ju môžete len tak, že sa vrátite na miesto, kde ste zomreli. Čo vám samozrejme nezjednodušia nepriateľia, ktorý sa pri každej vašej smrti obnovia.
Hades (2020)
Čo sa ešte dá povedať o hre Hades? Tento rok povyhrávala väčšinu Indie ocenení ako najlepšia indie hra 2020 od rôznych, nezávislých portálov. Zaslúžene. Podobne ako pri Hollow Knight, hra Hades stanovila nový štandard pre celý žáner, tentokrát roguelike.
Nátura roguelike hier spočíva v tom, že ju hráte stále dookola. Stále začínate vo východiskovom bode a snažíte sa dostať čo najďalej. Ak zomriete, idete na začiatok a tak stále dokola. Nebojte sa, nie je to také nudné, ako to znie. Okrem vašich reflexov a zručností sa vylepšuje aj samotná postava, v hre Hades je ňou syn pána podsvetia, Zagreus, ktorý sa snaží utiecť z pekla na Olymp.
Každým pokusom získavate rozličné meny, za ktoré si potom viete, permanentne alebo dočasne, Zagreusa vylepšiť a tak zvýšiť svoje šance na útek z pekla. Hra je perfektne návyková a štýlová, opäť s veľmi pekným hudobným podkladom. Zo začiatku vám to zaberie veľa hodín a pokusov, no svetový rekord na útek z pekla je okolo 6 minút. Útekom to samozrejme nekončí. Na dosiahnutie “skutočného” konca musí Zagreus z pekla utiecť viackrát, s použitím rôznych zbraní, takže znovuhrateľnosť hry je veľmi vysoká.
Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.
V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každú stredu.
Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach. Ďakujeme.