Prečo sa Skyrim a GTA budú vracať ešte roky

੧║ : ︣ ヮ ︣ : ║ㄏ Hry pred desaťročím prekonali zlomový bod.

⚡️ Rýchle správy:

  • 🔥 Grafické karty možno prestanú byť nedostatkovým tovarom. Dnes ich často vykupujú nadšenci kryptomien, ktorí ich používajú na ťažbu Bitcoinu či Ethereum. Nvidia oznámila, že novo vyrobené grafické karty upraví tak, aby na ťažbu neboli vhodné. Na svojej strane grafické karty pri ťažbe znevýhodní aj Ethereum. Zmeny by mali zabezpečiť, že viac kariet skončí v herných počítačoch a nie v kryptobaniach.

  • 🚀 Starfield, chystané vesmírne RPG od Bethesdy, bude Xbox exkluzivitou. (Twitter)

  • 👩 Laura Miele má pod sebou všetky interné štúdiá vydavateľa EA. Posledných niekoľko rokov sa snaží firmu zreformovať zvnútra. Výsledkom je napríklad Apex Legends alebo zmena prístupu s Star Wars hrám. Bloomberg o nej napísal veľký profil

  • 🦇 Herné štúdiá Warner Bros sa pravdepodobne rozdelia medzi viacero nových materských firiem. Ich súčasný vlastník AT&T časť z nich v rámci presunov vnútrofiremnej štruktúry uprace pod nové firmy. Ako presne sa rozdelia štúdiá ešte nie je jasné. Do portfólia WB patria napríklad hry zo sérií Middle-Earth: Shadow of War, Batman: Arkham a Lego. (PC Gamer)

  • 🔁 Web Rock Paper Shotgun vydal preview hry Deathloop od tvorcov série Dishonored. Hra sa odohráva v časovej slučke, ale nebude postavená na opakovanom prechádzaní náročnej úrovne ako napríklad Dark Souls. Slučka bude slúžiť na preskúmanie prostredia a príbehu. Deathloop vychádza v septembri.

  • 💸 Čínske vydavateľstvo Tencent kúpilo menší podiel v hernom štúdiu Remedy, ktoré stojí za hrami Control alebo Alan Wake.


🌟Hlavné novinky:

👨🏼‍🎓 Nedospievajú len hráči, ale aj samotné hry

Priznajte sa, koľko ráz ste si kúpili Skyrim? Ja som si v priebehu bezmála desiatich rokov kúpil štyri kópie hry. Najprv na PS3, potom PC a PS4 a nakoniec na Switch. Niečo podobné nie je ťažké predstaviť si napríklad so sériami GTA alebo Mass Effect. Desaťročie staré hry vychádzajú opakovane s drobný grafickým vyhladením. Mass Effect vyšiel len minulý týždeň. 

GTA V vyjde znova koncom roku pre konzoly PS5 a Xbox Series X/S. Pôvodná verzia hry vyšla ešte na PlayStation 3. Nie je náhoda, že nesmrteľné hry vidíme teraz. Herný biznis má svoje klasiky už desaťročia. Tetris, Sonic či Civilizácia II naďabili na nadčasové koncepty a aj dnes v nich nájdete čaro a hodnotu. Ak si pustíte ich pôvodné verzie, cítite, že sa vraciate do herného múzea.

Mass Effect, Skyrim, GTA V či prvé Last of Us si aj po desiatich rokoch môžete pustiť vedľa modernej hry a s len trochu (pri Skyrime trochu viac) prižmúrenými očami máte pocit, že by mohli vyjsť ako novinky. Posťažovali by sme sa na grafiku, ale herné mechaniky či prerozprávanie príbehu nemajú veľmi ďaleko od moderného štandardu.

Hry približne pred desaťročím preskočili pomyselnú hranicu, za ktorou už dizajnéri dokázali vypovedať plnohodnotný “filmový” príbeh. Technicky už pred desiatimi rokmi bolo možné postaviť detailné tváre a dynamicky nahovorené rozhovory. Samozrejme že časom zostarnú, no technológia v tom čase už nekládla prekážku ani ak ste chceli stvoriť postavy s jemnejšími emóciami.

Dizajnéri zároveň rozumeli mechanike akčných častí hry spôsobom dosť hlboko na to, aby postavili skúsenosť, ktorá pravdepodobne obstojí tak dlho, kým sas budú hry hrávať gamepadmi alebo myšou. Dizajn akčných scén sa v nasledujúcich rokoch posunul dopredu, no už sa radikálne nezmenil.

Je už klišé špekulovať o tom, z ktorej hry sa stane Občan Kane herného priemyslu. Hry pravdepodobne nebudú mať jedno ľahko rozpoznateľné zlomové dielo, ktoré bude oddeľovať obdobie v ktorom sa tvorcovia učili médium využívať od skutočne modernej tvorby, ktorá už úplne pochopila možnosti svojho nosiča.

Ak ale budeme za dvadsať rokov spomínať na hry, ktoré posunuli naše uchopenie jazyka videohier a ich schopnosti vyrozprávať príbeh, budeme sa vracať k Mass Effectu, Last of Us či GTA V. Fakt, že sa vedia vrátiť do obehu aj komerčne je prvým dôkazom.


👀 Zaujímavosti:

Čo sa stane ak skrížite Fraisera s Cyberpunkom

Dokument Noclip o vzniku hier Dishonored 

Dojímavé video z Final Fantasy Fanfestu, v ktorom sa herný skladateľ Masayoshi Soken priznal, že úspešne porazil rakovinu, počas ktorej aj v nemocnici skladal pesničky.


Nové hry na máj a začiatok júna 2021

Výber hier, ktoré vychádzajú tento mesiac:


Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každú stredu.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach.

Zazdieľajte tento Herný update