Prečo na sérií Mass Effect stále záleží

(ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧ Jedna hra rozpovedala príbeh herného priemyslu

Rýchle správy:

  • 🚀 Kerbal Space Program 2 odložili do roku 2022 (Polygon)

  • ♟️ Nová hra zo sveta League of Legends bude taktická ťahová stratégia (Riot)

  • 🎵 Hudba zo sveta Eve Online je dostupná na Spotify v podaní Islandského symfonického orchestra. Je to skvelý ambient na prácu z domu a dlhé jesenné večery prerobený do orchestrálnej podoby.

  • 👹 Pozrite si nové zábery z hrania z očakávaného remakeu Demon's Souls pre PS5.

  • 🃏 Online digitálna kartová hra Gwent z Witcher univerza bude mať nový s draft mód

  • 💰 Za posledný fiškálny rok spoločnosť EA hlási výnos 1,15 miliardy dolárov. 869 miliónov z predaja hier a zvyšných 282 miliónov z nákupov v hrách. (Gamasutra)

Hlavné správy:

  • Príbeh série Mass Effect

  • Ako sa cez vytvorenie hry vyrovnať so životnou traumou

  • Prečo ďalší Fallout nebude na PlayStation 5

Čo nám dnes hovorí séria Mass Effect

Vývojárske štúdio BioWare ohlásilo, že na jar vydá kompiláciu pôvodných troch hier akčnej RPG série Mass Effect. Firma tiež oznámila, že pracuje na novej hre z tohto sveta, ktorá je v skorej fáze vývoja.

Prvý Mass Effect vyšiel v roku 2007 a spolu s nasledujúcimi dvoma pokračovaniami zanechal na celom hernom priemysle širokú stopu. Prvá hra ukázala, že je možné spojiť akčnú hru z pohľadu tretej osoby, ktorá sa opiera o krytie a strieľanie s tradičnou RPG hrou, v ktorej si hráč určuje, ako chce postavu hrať a robí rozhodnutia o tom, ako sa bude ďalej rozvíjať príbeh. Hra tiež nastavila vysoké ambície pri rozprávaní dlhej vesmírnej ságy zasadenej v nie veľmi ďalekej budúcnosti, kde ľudstvo bojuje o svoje miesto vo vesmíre. Príbehom aj témami je Mass Effect niekde na pol ceste od Star Treku k Star Wars. Príbeh hry sledoval jednu hlavnú postavu a tiahol sa naprieč troma hrami v priebehu piatich rokov.

Najdôležitejšia vec, ktorú séria zanechala priemyslu, bol návod, ako mechanicky prepojiť akčnú hru s hlbšími nástrojmi vývoja postavy. Náznaky bolo vidieť už v prvom titule, ale ďalšie dve pokračovania jasne ukázali, že je možné vybudovať akčnú hru postavenú okolo strieľania prepojenú s hlbšími nástrojmi spôsobom, ktorý väčšinový hráč strávi.

Mass Effect hráte výrazne inak ak je vaša postava obrnený inžinier ovládajúci drobného robota alebo sniper, hľadajúci si najvýhodnejšiu pozíciu na mape. S podobnými nápadmi hry experimentovali roky, ale Mass Effect ukázal, že tieto mechaniky lákajú aj väčšinového hráča.

Celý žáner akčných hier sa vďaka tomu posunul. Bez Mass Effectu by v súčasnej podobne neexistovalo Destiny, Tom Clancy's The Division či nadchádzajúce hry ako Outrunners.

Okrem mechanického pokroku hra dokázala vystavať vlastný fiktívny svet a vytvoriť dnes ikonické fiktívne postavy, ktoré hráča sprevádzali príbehom. 

Séria pripomína, že hry môžu mať veľké ambície a dokážu ich naplniť aj prekonať. Posun, ktorý Mass Effect spravil medzi jednotlivými hrami mapuje jednu éru videohier a je asi najlepším dokumentom toho, ako spraviť technický, mechanický a obsahový pokrok.

Ak hľadáte ľahkú analógiu, Mass Effect spravil pre RPG hry, to čo spravil prvý Iron Man pre komiksové filmy. Ukázal návod, ako žáner posunúť do podoby, ktorá je lákavá pre široké publikum a dokázal, že v tomto rozmedzí je možné povedať zaujímavé príbehy.

Mass Effect Legendary Edition vyjde na jar 2021 pre PC a konzoly PS4, Xbox One a Xbox Series X/S a PlayStation 5.

Nito Souji: 10 rokov dobrovoľnej izolácie

Hikikomori. V preklade “odtrhnutý” alebo “uzavretý”, je japonské slovo označujúce človeka, ktorý sa dobrovoľne vzdal styku so spoločnosťou, zatvoril sa doma a von nevychádza. Dnes ich je v Japonsku údajne vyše milióna a väčšina hikikomori sú ľudia, ktorí nezvládli školu, nenašli si prácu alebo nedokázali ustáť tlak japonskej spoločnosti. Žijú u rodičov, nepracujú. Nito Souji je ale trochu iný.

Nito v roku 2010 dokončil univerzitu v Tokiu a chcel sa stať spisovateľom. Po vydaní dvoch románov, ktoré nemali úspech, sa presťahoval späť do svojho rodného mesta s novým plánom: bude ilustrátor na voľnej nohe. A tak pár rokov kreslil a kreslil, do istej miery ho to dokázalo uživiť, no so svojimi ilustráciami nikdy nebol úplne spokojný, čo len prehlbovalo jeho pocity úzkosti, a tak to nakoniec vzdal a rozhodol sa nevychádzať z domu.

To sa písal už rok 2015 a izolovaný Nito sa ale stále nechcel vzdať sna zdieľať svoje nápady a príbehy so svetom. Písmom to nevyšlo a na ilustrácie zanevrel, no Unreal Engine, v princípe softvér na výrobu a programovanie hier, bol zrazu zadarmo (a dodnes je). Tak sa Nito vydal svojou, ako dnes tvrdí, poslednou možnou cestou, ako sa uživiť kreatívnou prácou, a rozhodol sa vytvoriť videohru.

Minulý rok, 4 roky od začiatku vývoja, Nito ohlásil svoju prvú hru, Pull Stay (viac-menej doslovný preklad Hikikomori). Pull Stay je hra zo žánru beat‘em ups, kde hráč bojuje proti veľkej presile nepriateľov, väčšinou v limitovanom 3D priestore. Podľa dema a traileru je jasné, že svojská japonská nátura sa v hre prejavuje vo veľkom, čo by jej mohlo pomôcť odlíšiť sa od konkurencie na trhu. V hre ovládate postavu menom Robo a musíte ochrániť svojho Hikikomori pred vonkajším svetom.

Tento rok Nito spustil internetovú kampaň na podporu vývoja hry, keďže našetrené zdroje sa pomaly míňajú. Jeho prvotný cieľ bol 10 tisíc dolárov, no s plánom na vydanie v apríli 2022 sa tieto náklady zvýšili na 32 tisíc, ako informoval vo svojom update videu. Podporiť vytrvalého japonského programátora, ako aj celý projekt, môžete na stránke Kickstarter.

Zdieľať príspevok

Hry od Bethesdy na PS5 nečakajte

Už niekoľko týždňov sa šíri zle odcitovaný výrok šéfa Bethesdy Toda Howarda, ktorý mal povedať, že “by bolo ťažké si predstaviť”, aby hry ako Elder Scrolls 6 nevyšli aj na konzolách od PlayStation. Citát sa rozširuje sociálnymi sieťami ako jemné potvrdenie toho, že hry vyjdu aj na nové konzoly od Sony aj po tom, ako tento rok štúdio kúpil Microsoft za sedem a pol miliardy dolárov.

To sa ale takmer určite nestane a nasledujúce tituly ako Fallout či Elder Scrolls 6 budú dostupné len na PC a konzole Xbox. Stačí si pozrieť pôvodný rozhovor na Gamesindustry.biz. Howard naozaj povedal, že by bolo ťažké si to predstaviť, ale kontext odpovede naznačuje, že nad celým procesom už nemá kontrolu. Novinár sa ho explicitne pýta, či by si vedel predstaviť, že hra nevyjde pre všetky konzoly a Howard odpovedá, že by bolo ťažké si to predstaviť. Inak povedané, on by si vybral inak, ale už o tom nerozhoduje.

Celá vec okolo Bethesdy je napokon veľmi jednoduchá. Ak by Microsoft chcel tituly získať len pre svoju službu GamePass, mohol to spraviť bez toho, aby za štúdio utratil viac ako sedem miliárd dolárov. Stačilo by si ich licencovať, na čom by sa s Bethesdou spokojne dohodol a stálo by to menej.

Jediný dôvod na kúpu štúdia je snaha získať hry len pre seba. Najlepší možný scenár pre hráčov na PlayStation 5 je, že tituly od Bethesdy budú exkluzívne na Xbox a PC povedzme len prvý rok od vydania. Aj to sa zdá príliš optimistické.

Čo teraz vychádza

Assassin's Creed Valhalla 84%

Krvavá a uchvatná. Valhalla je Assassin's Creed v najlepšej forme. (PC Gamer)

Yakuza: Like a Dragon 87%

Yakuza: Like a Dragon robí odvážne kroky novým smerom, ale nezvládlo si udržať rovnováhu (IGN)

DiRT 5 82%

Dirt 5 prijalo zjednodušené poňatie pretekania z minulosti série, ale rýchlu akciu trochu kazí nudná mechanika ovládania.(Gamespot)

Pozrite si toto

Podrobný prehľad všetkých veľkých hier, ktoré vychádzajú v novembri 

Strategická hra Starcraft 2 zažíva zlaté obdobie profesionálneho hrania. Ak vás niekedy Starcraft bavil, pozrite si finálový zápas ligy GSL s anglickým komentárom. Patrí medzi najlepšie esports zápasy v nedávnej pamäti.

Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame, alebo na Discorde. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každú stredu.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach.

Zdieľať