Krátke správy
💵 Zamestnanci firmy Keywords Studios, ktorá pomáha herným spoločnostiam pri vývoji hier s prekladmi, grafickými návrhmi a testovaním, zakladajú odbory. Ľudia z Keywords Studios momentálne testujú Dragon Age 4 pre BioWare Edmonton a nepáči sa im, že od mája sa musia vrátiť do kancelárií, zatiaľ čo kmeňoví zamestnanci BioWare môžu naďalej pracovať z domu. Cieľom odborov je tiež vyrovnať podmienky a platy testerov z Keywords s patmi, ktoré zarábajú zamestnanci BioWare na podobných pozíciách. (Kotaku)
↘️ Minulý fiškálny rok zažila konzola Nintendo Switch mesiace, keď predajmi predčila Sony aj Microsoft. Zdá sa, že Nintendo sa najbližší fiškálny rok (1.4.2022 - 31.3.2023) chystá znížiť výrobu o 20%. Pravdepodobne očakáva saturovanie trhu súčasnou generáciou konzoly.
🔤 Tvorca Wordle Josh Wardle odporúča vyskúšať novú hru Knowtwords, ktorá je akousi kombináciou scrabble a krížoviek.
⚔️ Taktická stratégia Warhammer 40,000: Chaos Gate - Daemonhunters pozbierala dobré recenzie. Hodnotitelia prekvapivo chvália okrem taktickej časti hry aj dobre spracovaný príbeh kampane. (Eurogamer, Open Critic)
🧙♂️ Ak hľadáte taktickú stratégiu zasadenú vo fantasy svete, viacero herných webov odporúča Iron Oath, ktorá je dostupná v predpredaji.
👸🏼 Disney chystá hru na štýl Animal Crossing, ktorá prepojí niekoľko klasických rozprávok firmy.
🤡 Ak vás stále zaujíma príbeh vývoja Cyberpunku 2077, no nechce sa vám predierať cez tony článkov, toto 20 minutové informačno-satirické video pekne zachytáva podstatu toho, čo sa pri vývoji pokazilo a ako štúdio CDPR nedokázalo vnútorne naviazať na úspech Zaklínača 3.
👌 Na Steame si môžete bezplatne stiahnuť staré hry od Bethesdy. Medzi dostupnými titulmi je napríklad Elder Scrolls: Arena.
💰 Blizzard ohlásil novú mobilnú hru Warcraft Arclight Rumble zasadenú v svete Warcraft. Hra bude mať kampaň pre jedného hráča aj súboje
Hlavné správy:
Reparát recenzie Elden Ring (Martin)
Začiatkom marca som opísal svoje prvé dojmy z Elden Ring. V nich som hru po 20 hodinách vychválil a nenašiel v nej veľa kritiky. Po viac ako 80 hodinách (z čoho som poslednú oblasť viac menej len preletel, naozaj som už nemal energiu) som sa dosekal k záverečným titulkom a pocity sú zmiešané.
Začnem s pozitívami. Hra ma naozaj vynikajúcu a prepracovanú hrateľnosť. Bojový systém je precízny a každé zlyhanie si viete vysvetliť a poučiť sa z neho. Pre mňa osobne ide však niekedy až moc do hĺbky, mám radšej obmedzenejší výber možností pri riešení problémov, no pre ľudí, ktorí radi skúšajú rôzne buildy zbraní a brnenia, experimentujú s mágiou a nevadí im zbierať, študovať a kombinovať desiatky a desiatky predmetov a zbraní je to hotový raj. Ja som za celú hru vyskúšal do desať zbraní a asi len štyri rôzne brnenia.
Svet Lands Between je úchvatný a jeho prieskum je naozaj veľmi prirodzený. Hra nemá minimapu s vyznačenými bodmi, ku ktorým len slepo putujete. Čím viac toho preskúmate, tým viac toho objavíte. Keď natrafíte na obrovského draka či nečakanú príšeru v lese, nie je to preto, lebo vás tam niekto poslal alebo vám to celý čas svietilo na mape, je to preto, lebo ste proste boli zvedaví. Nie je nutné objaviť všetko a tak vás väčšina jaskýň alebo hrobiek vie stále baviť. Netreba tento dizajn ale stavať na piedestál, keďže k tomu, aby ste mohli hráčom zabezpečiť takýto zážitok, musíte vytvoriť z veľkej časti prázdny svet, čo by pri hrách s bohatým svetom ako GTA alebo Cyberpunk 2077 nebolo úplne možné.
Rovnako vynikajúco je zvládnutý aj samotný dizajn úrovní. Ste bez mapy a musíte si zapamätať všetky uličky, chodby, poschodia a zákutia rôznych hradov, kaštieľov či zrúcanín, čo funguje ako samotná herná mechanika, pri ktorej je priestor okolo vás tiež prekážka, ktorú musíte spoznať a prekonať.
Ďalšími prekážkami sú samotné súboje s bossmi, ktoré stále boli podstatou Souls hier. Tie sú rovnako zvládnuté výborne, no v druhej polovici hry ma začali miestami nudiť. Je to hlavne preto, pretože ich je v hre dokopy viac ako 160 (Dark Souls 3 ich má 19). Veľmi veľa z nich sa časom začnú opakovať a keď bojujete proti rovnakému jazdcovi na čiernom koni po deviaty krát, nie je to už ono. Rovnako je to aj s jaskyňami, baňami a hrobkami, ktoré som vyššie vychválil. Sú super, no po čase si začnete všímať ich recykláciu, čo ma privádza ku kritike.
Svet Elden Ring by mal byť menší. Je naozaj monumentálne obrovský a veci, ktoré vás v prvých pár desiatkach hodin bavili, začínajú neskôr pôsobiť monotónne. Aj preto som poslednou oblasťou len rýchlo preletel, zunovalo sa mi preváranie rovnakého prieskumu. Niekomu to vadiť nemusí, a kľudne si rád zahrá NG+++, no ja mám radšej dobré tempo než nafúknuty čas.
Problémov s tempom je viac. Elden Ring je prvá hra od From Software s otvoreným svetom. Otvorené hry tu boli dávno predtým a vyriešili problémy, ktoré nastávajú, ak dovolíte hráčom ísť všade a hocikde. Elden Ring sa odmietol naučiť. Hra predpokladá poradie, v ktorom budete porážať bossov, no veľmi jednoducho sa vám môže stať, že natrafíte na oblasť, v ktorej nemáte byť alebo naopak bude váš level postavy priveľmi vysoký a to, čo mala byť výzva, bude pár sekundový boj. Hráč by nemal byť potrestaný náročnosťou (alebo jej nedostatkom) len preto, že nesedel v zasadačke, keď sa určovala obtiažnosť jednotlivých oblastí.
Filozofia From hier sa od čias Demon's Souls (2009) veľmi nezmenila. Elden Ring by kľudne mohol byť Dark Souls 4. V hre neexistuje spôsob ako si odsledovať čo sa vlastne deje, kto od vás čo chce, kam máte ísť, čo treba urobiť. Svojím spôsobom je to oslobodzujúce, no ak je milión otázničkov a fetch questov v Assassin's Creed jedným extrémom, Elden Ring je rovnaký extrém, akurát na opačnom konci spektra. Väčšina vedľajších postáv je nudná a úlohy, ktoré vám dávajú, vedia byť frustrujúco nešpecifické, rovnako ako príbeh.
Ten je vágny až abstraktný, takže po dohratí som ostal rovnako zmätený ako na začiatku a nahnevaný, že čas, ktorý som do hry vložil, nebol premenený na dobrý príbeh ako je bežné pri iných hrách, alebo filmoch a knihách. Áno, mohol som pozorne čítať všetky opisy predmetov, zapamätať si všetko čo mi každá jedna postava povedala, no stále by som v tom mal zmätok. Skúste si pozrieť nejakú video esej o príbehu Elden Ring a garantujem vám, že v komentároch nájdete plno ľudí, ktorý s vysvetlením nesúhlasia a prezentujú svoj vlastný názor. Viac ako osemdesiat hodín na to, aby som sa vlastne nič nedozvedel, mi prišlo premárnených. (Pozdravujem Returnal)
Elden Ring je objektívne skvelá hra, ktorá vo veľa veciach ako prieskum sveta, súboje, dizajn prostredia a nepriateľov boduje, no v iných aspektoch hlúpo ignoruje zvyšok trhu, ktorý už otázky, ktorými sa hra ani nesnaží zapodievať, dávno úspešne rozkľúčoval. Hry od From Software prestávajú byť okrajovou záležitosťou s úzkou fanúšikovskou základňou. Širšie publikum bude mať viac nárokov a hráčov ako ja, ktorí sa vo veľa aspektoch nenašli, bude pribúdať. Je čas prekopať model z roku 2009.
Ak chcete počúvať o tomto polemizovaní viac, odporúčam túto 72 minútovú recenziu:
Nový domov Lary Croft
Švédska holdingová spoločnosť Embracer Group si od japonského vydavateľstva Square Enix kúpila herné štúdia zodpovedná za vývoj série modernej série hier Tomb Raider, Deus Ex či Thief. Zároveň so štúdiami Crystal Dynamics, Eidos-Montréal, Square Enix Montréal získala aj práva na značky. Spolu japonskému vydavateľstvu zaplatila 300 miliónov dolárov, čo je výpredajová suma.
Square Enix sa so západnými štúdiami v Kanade a USA posledné roky trápil. Vytvárali hry naviazané na komixy od Marvelu, no Marvel’s Avengers ani Marvel’s Guardians of the Galaxy nenaplnili očakávania. Podľa odhadu analytika Davida Gibsona prerobili firme 200 miliónov dolárov. Square Enix mohli potrebovať rýchly zdroj hotovosti, ďalšie špekulácie hovoria o tom, že japonská firma si čistí a zjednodušuje portfólio a sama sa ponúkne na predaj.
Embracer tak získalo do portfólia ďalšie silné značky, ktoré skupinu zaradnia medzi najvýznamnejších nezavislých producentov hier. Obchodný model Embraceru, ktorý necháva štúdiám pomerne veľa voľnosti môže dobre sedieť tvorivým tímom v Eidos-Montréal a Square Enix Montréal. Plus sa znásobila šanca, že ešte niekedy uvidíme dobrú Deus Ex hru.
Mimochodom THQ Nordic, ktorý pod skupinu patrí ešte v roku 2020 založil v Bratislave vývojové štúdio Nine Rocks Games, ktoré pracuje na loveckej hre Way of the Hunter.
Zaujímavosti
Pán Prsteňov + Elden Ring =