Súboj Epic vs. Apple pokračuje v Južnej Kórei

(;☉_☉) 30% podiely sú v ohrození.

⚡️ Rýchle správy:

☂️ Veľkí streameri pomaly opúšťajú Twitch. Streamovacia platforma dlhodobo čelí kritike za chabú podporu pre streamerov, slabú moderáciu nevhodného obsahu či ignorovanie obťažovania streamerov v podobe tzv. “Hate Raids”, ktoré viedli k digitálnemu protestu #aDayOffTwitch. Dve veľké mená, TimTheTatman (7 milión subscriberov) a DrLupo (4,5 milióna subscriberov) teraz ohlásili, že na Twitchi končia a presúvajú sa na YouTube. Ako hlavné dôvody uviedli lepšiu finančnú kompenzáciu a viac voľného času, no skostnatelé vedenie Twitchu tomu najskôr rovnako prispelo. (Kotaku)

⏳ PS5 a Xbox Series X/S môžu byť nedostatkovým tovarom ešte viac ako rok. Toshiba, jeden z najväčších výrobcov čipov, ktoré sa používajú pri výrobe nových konzol, oznámila, že obmedzená výroba bude trvať najmenej do septembra 2022. (Siliconera)

🥵 Sony potichu začalo predávať novú verziu PS5. Najnovšie verzie PS5 Digital Edition sú zrazu ľahšie a netrvalo dlho, aby sa prišlo na dôvod. Sony v konzole vymenilo výmenník tepla, vďaka čomu je konzola ľahšia, no oveľa ľahšie sa aj prehreje. Sony sa k situácií zatiaľ nevyjadrila.

🏆 Hra No Man's Sky mala nepodarený štart, no päť rokov po vydaní hry a takmer 20 väčších a menších updatoch, ktoré do hry zdarma pridali plnohodnotný multiplayer, VR mód, pohľad z tretej osoby a mnoho ďalšieho, má táto vesmírna sandbox hra na Steame “prevažne pozitívne” hodnotenia. (Gamesradar)

🤦🏽‍♂️ Horizon Forbidden West, nadchádzajúce post-apokalyptické RPG pre PlayStation bude mať 5 verzií. Standart, Special, Digital Deluxe, Collector's a Regalla. Sony pôvodne plánovalo umožniť hráčom, ktorý si kúpia jednu z troch najvyšších verzií na PS4 hrať aj na PS5, no ľudia so štandardnou alebo špeciálnou mali smolu, ak by chceli hrať na PS5, museli by si kúpiť hru znovu. Po vlne kritiky, ktorá sa na toto rozhodnutie vzniesla, Sony urobilo krok späť a ohlásilo, že nárok na PS5 verziu budú mať zdarma všetci bez ohľadu na verziu ktorú vlastnia na PS4. (Playstation Blog)

🕹 EA dlhodobo trvá na používaní herného engineu Frostbite, ktorý vlastní (vyvinutý štúdiom DICE). Okrem pekného vizuálu je však Frostbite známy technickými nedostatkami, čo EA ale neodradilo ho posledné roky používať. Zdá sa, že nastal čas na zmenu. Po úspešnej hre Star Wars Jedi: Fallen Order, ktorý beží na Unreal Engine, EA vypísalo inzerát na pozíciu pre Mass Effect 5, v ktorom hľadajú človeka taktiež pre Unreal Engine. (Venturebeat)

🤖 Pri vyhlásení najnovších finančných výsledkov (Predaje v Severnej Amerike oproti minulému roku stúpli o 94%, v Európe však klesli o 54% ) sa poľské štúdio CDPR vyjadrilo, že tohtoročné vydanie PS5 / Xbox Series X/S patchu svojho futuristického RPG Cyberpunk 2077 už zaručiť nevedia, ako bolo pôvodne plánované. (VGS)


🌟 Hlavné novinky:

💸 Apple a Google môžu čoskoro prísť o svoj 30% podiel z digitálnych predajov

Južná Kórea schválila návrh zákona, ktorý by dovolil vývojárom aplikácií pre iOS a Android používať ľubovoľné platobné brány. Zákon ešte musí podpísať prezident Moon Jae-in.

Na 30% podiel, ktorý musia odviesť Apple a Google z každého predaja aplikácie a nákupoch v appkách, sa vývojari sťažujú už dlhodobo. Prvý rázny krok podnikol minulý rok Epic, keď vo svojej populárnej hre Fortnite povolili nákupy v hre prostredníctvom svojej platobnej brány, čím obišli Apple. Technologickému gigantovi sa to samozrejme nepáčilo a hru zo svojho obchodu App Store okamžite stiahol, čo rozpútalo debaty a súdne spory, ktoré trvajú dodnes.

Mal by Apple a Google dovoliť vývojárom používať ľubovoľné platobné brány a de facto sa tak dobrovoľne pripraviť o zisk? Južná Kórea tvrdí, že áno. Najnovší zákon zo Seoulu hovorí, že alternatívne platobné brány nebudú môcť byť v krajine zakázané majiteľmi digitálnych platforiem. Zákon by krajine taktiež umožnil pri iOS a Android aplikáciách spravovať spory ohľadom platieb a reklamácií. 

Apple očakáva, že tento krok bude mať za následok nižšiu dôveru ľudí v ich platformu App Store:

“Tento zákon vystaví našich užívateľov, ktorí nakupujú v aplikáciách, riziku podvodu, podkope naše zásady ochrany súkromia a sťaží im to kontrolu nad nákupmi a funkciami ako napríklad rodičovská kontrola pre ich deti.”

Google zase tvrdí, že: 

“Tieto poplatky nám umožňujú poskytovať Android zadarmo, podporovať vývojárov nástroje a globálnu platformu s miliardou používateľov. Musíme sa rozhodnúť, ako sa k tomuto zákonu postavíme tak, aby sme udržali vysokú kvalitu operačného systému. Ďalšie stanovisko vydáme v nasledujúcich týždňoch.”

Na teraz je otázne, či sa prípadným úspechom tohto zákona nechajú inšpirovať aj ostatné krajiny a aký veľký dopad by to malo na Apple a Google.


👀 Zaujímavosti:

Hideo Kojima, šéf Kojima Productions, sám zostrihal trailer pre ich chystanú next-gen hru Death Stranding: Director's Cut, ktorá vychádza už 24.09.2021:

Aj takto môže vyzerať viac než 100 hodín grindovania pre pokus, ktorý vlastne nič nedokazuje: 


🎉 Nové hry na najbližší týždeň:

 • Life is Strange: True Colors - 10.09. (Xbox Series X/S, PS5, PS4, Xbox One, PC, Stadia, Switch)

 • Deathloop - 14.09. (PS5, PC)


  Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

  V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každý štvrtok.

  Subscribe now

  Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach. 

  Share Herný update