Súd Epicu a Apple rozkrýva pozadie herného priemyslu

ᕕ{ ͒ ʖ̯ ͒ }ᕗ Tvorca Witchera 3 odchádza z CD Projekt Red

⚡️ Rýchle správy

🎧 Sony začiatkom budúceho roka začlení komunikačnú službu Discord do online služieb konzoly PlayStation. Discord ostáva nezávislou firmou.

⚔️ Hra Star Wars: The Fallen Order toto leto dostane next-gen upgrade pre nové konzoly, ktorý bude zdarma dostupný pre všetkých, ktorí hru už vlastnia. (StarWars)

⛵ Next-gen update zdarma dostane aj nekonečná podmorská hra Subnautica. (YouTube)

👾 Among Us, nečakaný hit minulého roka, ktorý vyšiel v 2018, vyjde tento rok aj na Sony konzoly s exkluzívnym Ratchet & Clank skinom. (YouTube

🎥 Vyšiel aj nový trailer pre nadchádzajúcu hru série Ratchet & Clank: Rift Apart. (YouTube)

🧙‍♂️ Štúdio IO Interactive, ktoré nedávno vydalo tretí a posledný diel zo svojej Hitman série, údajne pracuje na Xbox exkluzívnej fantasy hre. (WindowsCentral)

🎤 Ak hrávate hero shooter VALORANT, v najnovšom update si hra pýta súhlas na nahrávanie vašich rozhovorov v in-game hlasovom chate. Štúdio Riot sa tak rozhodlo preto, aby mohli lepšie monitorovať a reagovať na nevhodné správanie hráčov. (Riot)

🚀 Už spolu 97 starších Xbox hier si na najnovších Microsoft konzolách môžete zahrať s frameratom 60/120FPS. Pozrite si zoznam všetkých hier s FPS Boost.

🐐 Switch a Xbox verzia úspešnej online platformovky Fall Guys sa odkladá z leta 2021 na neurčito, no za to bude už všade obsahovať cross-play, a tak sa hráči môžu spolu hrať naprieč všetkým platformám. (Mediatonic)

🧟 Tento týždeň (1.5. - 9.5.) je na všetkým platformách dostupné demo pre hru Resident Evil Village, ktorá vychádza už tento piatok 7.5. Demo môžete hrať len 60 minút, potom musíte začať odznova.


🌟 Hlavné novinky

🍎 Paberky zo súdu Epicu a Applu

Súdny spor, v ktorom Epic Games žaluje Apple za to, že firma vyhodila Fortnite z obchodu s aplikáciami na iPhonoch, odkrýva doteraz ťažko čitateľné pozadie herného priemyslu. V princípe sa sporia o to, či Apple môžu vynucovať tretinový podiel z virtuálnych tržieb vo Fortnite.

Epic tvrdí, že Apple cielene obmedzuje vývojárov, aby si udržalo umelú monopolnú pozíciu dodávateľa softvéru pre všetky Apple zariadenia. Apple zas tvrdí, že je to jediný spôsob ako udržať pohodlie pre používateľov. Spor sa pravdepodobne potiahne cez niekoľko odvolaní, čiže definitívny verdikt je otázkou mesiacov, ak nie rokov. Medzičasom ale zo súdneho jednania vychádzajú zajímavé svedectvá.

Ukázali napríklad ako ťažko vznikla dohoda, ktorá umožnila hráčom na rôznych platformách hrať sa spoločne online. Pri rozšírení takzvaného crossplay, teda funkcie vďaka ktorej môžu v jednom online svete hrať spolu hráči na PC, PlayStation či Xboxe, boli problémom najmä peniaze. Sony ako dominantný hráč malo obavu, že ak povolí crossplay, budú hráči tráviť veľa času hraním na konzole od Sony, ale väčšinu peňazí môžu minúť na inej platforme, kde už Sony nedostáva podiel z predaje.

Epic sa pokúšal všemožne presvedčiť Sony, aby crossplay povolila. Nakoniec pomohlo až keď firme sľúbili, že jej budú nahrádzať ušlé zisky. “Ak niekto hral prevažne na PlayStation, ale peniaze utrácal cez iPhone, tak sa mohol spustiť kompenzačný mechanizmus pre Sony”, povedal šéf Epic Games počas svedectva pred súdom. Prepojenie ekosystémov je vždy citlivá otázka pre najväčšieho hráča na trhu, lebo znižuje hodnotu toho, že má u seba najviac hráčov.

👋🏼 Vedúci človek za hrami Zaklínač 3 a Cyberpunk 2077 v poľskom štúdiu končí.

Konrad Tomaszkiewicz, ktorý viedol projekty Zaklínač 3 a Cyberpunk 2077, odchádza z CD Projekt Red. Proti Tomaszkiewiczovi videli niekoľkomesačné vyšetrovanie pre obvinenia zo šikanovania kolegov. Vyšetrovanie formálne pochybenie nedokázalo, no Tomaszkiewicz z firmy aj napriek tomu odchádza.

“Aj napriek tomu, že vyšetrovanie voči mne nič nenašlo, veľa ľudí cíti strach, stres a diskomfort keď so mnou pracujú. Ospravedlňujem sa za všetky naštrbené vzťahy, ktoré moje správanie spôsobilo.”

Tomaszkiewicz si mal svoju vysokú vedúcu funkciu ponechať aj pri ďalšom pripravovanom projekte zo sveta zaklínača, čo však už neplatí.

“Som smutný a trochu sklamaný. Budem na sebe pracovať, zmena správania je dlhý a náročný proces, ale nevzdávam sa, a dúfam že sa zmením”

povedal Tomaszkiewicz pre portál Bloomberg. (Bloomberg)


👀  Zaujímavosti:


🎉 Vybrané nové hry pre Máj 2021:

Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každú stredu.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach.

Zazdieľajte tento Herný update