Tri veľké stávky Microsoftu za 69 miliárd
Uzatvorili najväčší obchod v dejinách zábavného priemyslu.
Tento týždeň sme mali čas na menej správičiek, tak sme ich upratali za hlavnú správu.
Kontext akvizície Activsion Blizzard
Microsoft oficiálne uzatvoril kúpu vydavateľstva Activision Blizzard za bezmála 69 miliárd dolárov. Divízia Xbox, ktorá kupované vydavateľstvo pohltí, sa tak stane treťou najväčšou hernou firmou na svete za Tencentom a Sony (merané podľa tržieb).
Ide zároveň o najväčšiu korporátnu stávku na nový obchodný model za posledné desaťročie. Hry Activision Blizzardu sa postupne začlenia pod predplatné Game Pass, čo bude znamenať výrazné rozšírenie ponuky v službe, no zároveň výrazný nárast nákladov pre Microsoft. Šéf Xboxu Phill Spencer už potvrdil, že prvé hry Activision Blizzardu sa v predplatnom objavia až na začiatku roku 2024.
Aby Microsoft dokázal pokryť náklady takto rozšíreného rozšíreného balíčka predplatného, bude musieť dramaticky navýšiť počet predplatiteľov služby. Organický rast zo zákazníckej bázy majiteľov konzol stačiť nebude, čo znamená, že firma bude agresívnejšie hľadať predplatiteľov v cloude a na mobiloch. Ani jeden z týchto ekosystémov doteraz neukázal, že by tamojší zákazníci mali veľký apetít po hernom predplatnom. Microsoft zjavne verí, že problém bol v niekde medzi technológiou a šírkou katalógu a že na oba má nachystanú odpoveď.
Druhá veľká stávka je v mobilných hrách. Podstatná časť tržieb Activision Blizzard pochádza z štúdia King, ktoré vytvára populárne hry pre mobilné telefóny. Microsoft pravdepodobne predpokladá, že sa mu vďaka hrám od Kingu podarí otvoriť samostatné obchody s hernými aplikáciami na iPhonoch a telefónoch s operačným systémom Android.
Tretia stávka je ešte komplikovanejšia. Z vedenia Activision od nového roku odíde dlhoročný šéf firmy Bobby Kotick, ktorý vďaka akvizícii osobne zarobí stovky miliónov dolárov. Kotick čelil opakovanej kritike za to, že chránil toxický vrcholový manažment niektorých štúdií vydavateľstva, čo sa prenieslo do nebezpečnej firemnej kultúry. Štúdiá Activision čelili opakovaným škandálom zo sexuálneho obťažovania a diskriminácie.
Spencer bude pravdepodobne zasahovať do štruktúry vedenia viacerých štúdií, čo pri doterajších akvizíciách robil Microsoft veľmi opatrne. Zároveň mu pod rukami násobne narastie komplikovaná organizácia, ktorú bude mimoriadne ťažké manažovať aj v dobrých časoch, keď sa môže opierať o zdroje Microsoftu. Stávka, že Spencer dokáže štúdiá efektívne uriadiť a previesť napríklad cez najbližšiu ekonomickú recesiu je rovnako odvážna ako dve predchádzajúce.
Správičky
Digitálny obchod Epic sa snaží presvedčiť vydavateľov, aby doň zaradili aj svoje staršie tituly. Vydavatelia, ktorí do obchodu zaradia už existujúce hry budú prvých šesť mesiacov od začiatku predaja dostávať celý podiel tržieb. Epic počas tejto doby nebude strhávať svoj podiel z tržby, ktorý je bežne na úrovni 12 percent.
Medzinárodný olympijský výbor zriadil komisiu, ktorá má preskúmať možnosť založiť odnož hier zameranú na ešporty.
Endless Dungeon zbiera dobré hodnotenia. Hra kombinuje kooperatívnu izometrickú akčnú strieľačku, tower defence a rouge lite a nejakým zázrakom zjavne drží pokope.