Všetko, čo potrebujete vedieť o nových konzolách
Spravte si prehľad o konzolách Xbox Series X/S a PlayStation 5
Na budúci týždeň sa začne predávať prvá z konzol budúcej generácie. Microsoft uvedie na trh Xbox Series X. Približne o týždeň neskôr sa začne predávať aj konzola PlayStation 5 od Sony. Nižšie nájdete prehľad základných faktov a postrehov o konzolách aj rady o tom, ako rozmýšľať pri výbere.
Ak poznáte niekoho, kto by podobný prehľad ocenil, budeme radi ak mu tento mail prepošlete. V newslettri nájdete:
Prehľad základných faktov o konzolách
Hlavné rozdiely oproti súčasnosti
Prehľad parametrov
Podrobnosti o konzolách a doplnkových službách
Rady ako rozmýšľať pri výbere konzoly
Päť najdôležitejších vecí
Hlavné verzie nového Xboxu a PlayStation majú veľmi podobné vnútornosti a väčšina hier bude bežať a vyzerať približne rovnako dobre na oboch konzolách. Vo výkone pri hrách budú drobné rozdiely, ale ani jedna výrazne nezaostáva v podstatných parametroch. Grafické jadro pre oba systémy je postavené na rovnakej technológii od výrobcu čipov AMD.
Takmer všetky veľké hry, ktoré vyjdú v nasledujúcich mesiacoch, si budete môcť zahrať aj na súčasných konzolách. Exkluzívneho obsahu budú mať nové konzoly prvé mesiace pomerne málo. Nič kľúčové vám neujde, ak nebudete mať novú konzolu od prvého dňa.
Väčšina hier, ktoré ste si kúpili pre súčasnú generáciu bude fungovať bez problémov aj na nových konzolách. Ak ste ich kupovali digitálne, mali by ste ich nájsť vo svojej knižnici na novej konzole. Ak máte hry na disku, stačí ho vložiť do konzoly a ak je dostupný, stiahnuť update hry pre novú konzolu.
Xbox Series X aj PlayStation 5 sú veľké zariadenia. Môžete mať problém dostať ich do poličky pod televízor.
Nové konzoly bude problém zohnať pred Vianocami. Prvé kusy sa rozchytali v predpredajoch a zdá sa, že do obchodov sa v ďalších mesiacoch dostane veľmi obmedzený počet kusov.
V čom sa nová generácia bude líšiť od súčasnej
Konzoly od Microsoftu a Sony spravili generačný skok v troch hlavných oblastiach:
Grafika: Nové čipy od AMD, ktoré má Xbox aj PlayStation, poskytujú rádovo vyšší výkon a priamu podporu pre technológiu ray-tracing, ktorá úplne mení spôsob, akým vývojári pracujú so svetlom a vyobrazením scény v hrách. Výsledkom sú detailnejšie a uveriteľnejšie hry, ktoré budú môcť cieliť na 4k rozlíšenie pri 60 snímkoch za sekundu.
Rýchly SDD disk: Obe konzoly majú rýchle SSD disky s kapacitou jeden terabyte a možnosťou ďalšieho rozšírenia. Výrazne skrátia čakanie na načítanie hry a v kombinácii s novou architektúrou systému umožnia konzolám vytvoriť veľké či komplikované scény, medzi ktorými hráč prechádza takmer bez čakania. Celkový dojem z používania systémov je oveľa plynulejší a rýchlejší.
Kapacita a priepustnosť RAM: Nová PlayStation aj Xbox majú 16 GB RAM, čo je dvojnásobok oproti súčasnej generácii. Ešte dôležitejšie ako zvýšenie kapacity je zvýšenie priepustnosti pamäte a jej prepojenie s SSD diskom. Vďaka tomu budú môcť hry pristupovať k veľkému množstvu dát, čo vývojárom umožní vystavať oveľa komplikovanejšie herné svety, situácie a simulácie. Hry tak budú môcť byť výrazne sofistikovanejšie a väčšie.
Ceny, dátum, parametre
PlayStation 5 a Xbox Series X
PlayStation 5 Digital a Xbox Series S
Xbox Series X a Xbox Series S
Microsoft uvedie na trh Xbox Series X a menej výkonnú verziu konzoly s názvom Xbox Series S. Predávať sa začnú 10. novembra.
Xbox Series X je najvýkonnejšia verzia nového Xboxu a predávať sa bude za 499 eur.
Xbox Series S je konzola s menším grafickým výkonom, menším úložiskom a bez optickej mechaniky. Predávať sa bude za 299 eur.
Na nových konzolách Xbox môžete používať ovládače a príslušenstvo z konzol Xbox One.
Ako základný jazyk konzoly si môžete nastaviť slovenčinu.
Obe konzoly sa predávajú s ovládačom. Nové ovládače sa pripájajú cez USB-C konektor, no na konzolách nájdete len staré USB porty. Samozrejme nie je problém použiť USB-A na USB-C, ale treba myslieť na to, že konzola nový port nemá.
Ovládač funguje na batérie, ktoré treba vymieňať. Môžete ich nahradiť nabíjateľnou batériou, ktorú si ale treba extra dokúpiť.
Xbox dokáže rýchlo prepínať medzi rozohranými hrami.
Úložisko konzol sa dá rozšíriť o ďalší terabyte špeciálnou kartou, ktorá ale bude stáť viac ako 200 eur.
Konzoly podporujú štandardy Dolby Atmos pre zvuk a Dolby Vision pre HDR
Vybrané hry dostupné pri uvedení: Assassin's Creed Valhalla, Bright Memory, Gears Tactics, Dirt 5. Kompletný prehľad na Kotaku
Xbox Series X prehľad
Nové hry by na konzole mali bežať v rozlíšení 4k a väčšina by mala udržať plynulosť 60 snímkov za sekundu. Niektoré tituly budú cieliť aj na 120 snímkov za sekundu.
Xbox Series X má optickú mechaniku s podporou 4k Blu-ray diskov a jeden terabyte úložného priestoru na SSD disku.
Dizajn pripomína čierny hranol bez výrazných prvkov. Konzola bude najlepšie fungovať postavená na výšku, ale nebude mať problémy ak ju položíte na stranu.
Zriadenie je podľa prvých testov dobre chladené a prekvapivo tiché aj pri záťaži.
Xbox Series S prehľad
Menšia konzola s pomerne výrazne osekaným grafickým výkonom a menším úložiskom bez Blu-ray mechaniky.
Má rovnaký procesor ako hlavná konzola a Microsoft tvrdí, že bude zvládať všetky hry, ktoré pobežia na Xbox Series X. Rozdiel by mal byť v tom, že konzola bude cieliť na nižšie rozlíšenie. Ak si veľmi nepotrpíte na grafické detaily, stále to môže byť zaujímavá voľba, no musíte rátať s tým, že časom budete musieť robiť kompromisy a často mazať z úložiska hry. Ste tiež odkázaní na digitálny obchod Microsoftu.
Konzolu pohodlne zmestíte do batohu a ak často cestujete, alebo plánujete hernú konzolu prenášať, môže byť najpohodlnejším riešením.
Ak nemáte silné preferencie, Xbox Series S je najlacnejšou novou konzolou. Treba však zvážiť fakt, že PlayStation 5 Digital, verzia bez optickej mechaniky, ponúka plný výkon a stojí len o 100 eur viac, pričom nerobí kompromisy v grafike.
Čo je Game Pass Ultimate?
Najzaujímavejším prvkom pre nové konzoly od Microsoftu ale nie je hardvér. Rovnako ako pri súčasnej generácií, Microsoft vo veľkom tlačí na svoju službu Game Pass Ultimate.
Predstavte si ju ako Netflix pre hry. Za približne 15 dolárov mesačne (menej ak chytíte výpredaj) dostanete prístup ku katalógu viac ako sto hier, ktoré si môžete kedykoľvek stiahnuť a hrať, za predpokladu, že máte aktívne predplatné. Služba sa dá zrušiť z mesiaca na mesiac.
Microsoft posledné dve roky kupuje herné štúdiá a verejne sľúbil, že všetky hry od štúdií, ktoré vlastní, budú od prvého dňa dostupné na Game Pass. Microsoft nedávno kúpil tvorcov hier Fallout 4, Doom či Prey a od 10. novembra pod Game Pass začlení aj desiatky hier z katalógu Electronic Arts (EA PLAY), kam patria hry ako Battlefield 1 či hry zo sveta Hviezdnych vojen.
Predplatné Game Pass tak predstavuje veľmi zaujímavý pomer ceny a množstva hier, ktoré ponúka. To všetko ale za predpokladu, že vám nevadí fakt, že si nebudujete dlhodobú zbierku hier, ktoré vlastníte. Ak prestanete platiť, stratíte ku hrám prístup.
Okrem hier je súčasťou Game Pass aj služba xCloud, ktorá vám umožňuje hrať vybrané hry na mobilnom telefóne s operačným systémom Android.
PlayStation 5 prehľad
PlayStation 5 sa začne predávať 19. novembra za 499 eur.
Konzola cieli na hranie v rozlíšení 4k pri 60 snímkoch za sekundu. Niektoré tituly budú zvládať aj 120 snímkov za sekundu.
PlayStation 5 aj pribalený ovládač má výrazný biely dizajn a konzola je veľmi vysoká. Používa nové technológie chladenia a veľký vnútorný chladič, vďaka čomu by tiež mala byť pomerne tichá.
Skoré hodnotenia často spomínajú ovládač, ktorý poskytuje silnejšiu a presnejšiu spätnú väzbu. Recenzenti chválili najmä to, že zadné tlačidlá vedia klásť rôzny stupeň odporu, čo umožňuje lepšie ovládanie a hlbšie vtiahnutie do herného zážitku. Môžete si pozrieť, ako ovládač funguje. O ovládači hovoria ako o generačnom skoku.
PS5 ovládač, ktorý firma pomenovala DualSense, je väčší a o približne štvrtinu ťažší ako bol ovládač PS4, DualShock 4. Mal by mať väčšiu výdrž batérie. Jeden dostanete ku konzole, ďalší si budete môcť dokúpiť za 70 eur.
Ovládač DualSense má vstavanú batériu, takže netreba meniť baterky, ovládač stačí nabíjať káblom. PS5 má USB-C port, čiže ak máte USB-C kábel, viete si nabiť ovládač priamo z konzoly.
Sony investovala vlastnej technológie pre spracovanie 3D zvuku, ktorú ale budú musieť hry špeciálne doprogramovať a je otázne, koľko titulov využije plné možnosti systému.
PS5 má, na rozdiel od Xboxu, podporu pre nový štandard Wifi 6, ktorý umožňuje vyššiu prenosovú rýchlosť a stabilitu pri bezdrôtovom pripojení na domácu sieť. V súčasnosti veľký prínos nepocítite, ale po kúpe routeru s novým štandardom by ste mali mať stabilnejšie domáce pripojenie. Pre online hranie je najlepšie mať konzolu pripojenú cez ethernet. Rozdiely medzi Wifi 5 a 6 nie je prelomový, ale predsa len poteší.
Sony malo v uplynulej generácii výrazný náskok pri kvalite a množstve exkluzívnych hier, ktoré sa na inom systéme nedali hrať. Tituly ako God of War (2018), Horizon: Zero Dawn, Marvel's Spider-Man či The Last of Us Part II patrili medzi najlepšie hodnotené tituly uplynulých rokov. Sony dobre manažuje svoje interné štúdiá aj vzťahy s nezávislými štúdiami, ktoré vyrábajú obsah výlučne len pre PlayStation a je dobrý predpoklad, že bude mať veľmi silné tituly aj v súčasnej generácii. Microsoft pozíciu Sony teraz doháňa a kupuje štúdiá a vydavateľstvá.
Väčšina VR hier aj hardvér PS VR by mala fungovať aj s PS5, ale budete potrebovať konverzný káblik na pripojenie kamery. Firma ho chce poskytnúť bezplatne, ale rátajte s tým, že môžete nejaký čas na ten svoj čakať.
Sony pridáva pod predplatiteľskú službu PlayStation Plus, ktorá stojí 60 eur ročne a poskytuje online hranie a 2 hry mesačne zdarma, balík hier s názvom PlayStation Plus Collection. Predplatitelia dostanú prístup ku klasickým hrám, ktoré vyšli na PlayStation 4. Okrem iného Battlefield 1, Bloodborne, Fallout 4, God of War (2018), Monster Hunter World, Persona 5 či
Uncharted 4: A Thief's End (úplný zoznam na IGN).Vybrané nové hry dostupné pri uvedení Assassin's Creed Valhalla, Astro's Playroom, Bugsnax, Demon's Souls, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Sackboy: A Big Adventure
PlayStation 5 Digital Edition
Sony 19. novembra taktiež vydáva verziu konzoly PlayStation 5 bez optického disku. Predávať sa bude pod názvom PlayStation 5 Digital Edition za 399 eur.
Pôjde o najlacnejšiu verziu novej generácie s plným výkonom. Od hlavnej konzoly sa líši len tým, že nemá optickú mechaniku. Inak sú parametre identické.
Nové hry si budete musieť kupovať len v digitálnom obchode Sony. Okrem iného to znamená, že si nebudete môcť hry požičať a v zľave ich nájdete až v čase, kedy sa o tom rozhodne Sony. Firma ale za posledné roky zvykla robiť pomerne agresívne výpredaje aj v digitálnom obchode.
Na rozdiel od Microsoftu, Sony nemá vlastnú verziu predplatného na celý katalóg hier dostupnú na Slovensku. V iných krajinách funguje pod názvom PlayStation Now, je veľmi podobná službe Game Pass, ale kedy príde ku nám, je zatiaľ neznáme.
Čo majú nové konzoly spoločné
Všetky konzoly sa k televízoru alebo monitoru pripájajú cez HDMI kábel.
Predávajú sa s jedným ovládačom v balení
Konzoly podporujú nový formát HDMI 2.1, ktorý umožňuje konzole viac kontroly nad výsledným obrazom a vyššiu plynulosť. Väčšina televízorov ho nebude mať, takže naplno uvidíme možnosti konzoly až pri výmene televízora. Dajte si pozor aj na to, aby ste použili správny port a kábel (ten priložený ku konzole bude štandard 2.1 podporovať.
Ak chcete z nových konzol vyťažiť maximum, budete si musieť kúpiť online predplatné služby za niekoľko desiatok eur ročne. Tie vám odomknú hranie po sieti a mesačne vám ponúknu niekoľko nových hier na stiahnutie, ktoré môžete hrať kedykoľvek, ak je vaše predplatné aktívne.
Budete z nich môcť streamovať na služby ako YouTube či Twitch a ľahko si ukladať krátke videá z hrania.
Ktorú si vybrať?
Technologicky nie je medzi konzolami výrazný rozdiel. Všetky konzoly sú tiež pomerne slušná hodnota za investované peniaze, vrátane najlacnejšej verzie Xboxu, pri ktorej ale treba rátať s obmedzeniami. Najjednoduchšia voľba pre väčšinu hráčov je kúpiť si nasledovníka konzoly, ktorú už vlastnia.
Ak si ale kupujete konzolu na zelenej lúke, rozhodujete sa o tom, ktorej z dvoch vízií hrania veríte viac. Microsoft s Xboxom a službou Game Pass ponúka, že celé vaše hranie vyrieši jedným mesačným predplatným a dobrým zariadením. Sľubuje, že za 15 eur mesačne sa už nikdy nebudete musieť trápiť s tým, že nemáte čo hrať, lebo už dnes veľký katalóg hier bude len rásť. Otázkou je, či budú schopní doručiť dosť kvalitných hier.
Sony tvrdí, že ak to nie je pokazené, netreba to meniť. Ponúka prísľub exkluzívnych hier a inovácie v hardvéri konzoly aj ovládača. Hry si podľa Sony máte kupovať a vlastniť, lebo posledné roky ukázali, že štúdiá v tomto modely sú schopné vytvárať výnimočné hry.
Ak chcete konkrétnejšie, tak by som sa rozhodoval takto:
Ak ste náruživý hráč, máte herné PC a chcete novú konzolu. Kúpte si PlayStation 5. Microsoft verejne sľúbil, že exkluzívne hry na Xboxe sa budú dať hrať aj na PC. S PlayStation 5 budete mať prístup k najväčšej množine hier.
Xbox Series X môže byť zaujímavý pre ľudí, ktorí sa hry hrajú radi a považujú ich za koníček, ale majú na ne menej času. Predplatné Game Pass vám umožňuje si na mesiac zaplatiť prístup k veľkej knižnici hier a skúsiť viac nových titulov a postupom času sa bude ponuka len rozširovať. Ak sa hráte veľa, ročné predplatné služby vyjde na menej ako tri nové hry za rok. Lákavá ponuka.
PlayStation 5 Digital Edition je najlacnejšou cestou ako sa dostať k plnému výkonu konzoly budúcej generácie. Ostanete úplne zamknutý v online obchode Sony, ktorý na slovensku nemá ponuku porovnateľnú s Game Pass od Xboxu.
Xbox Series S je pútavý ak vás hry zaujímajú, ale nechcete do hernej konzoly investovať veľa peňazí. Robíte kompromis pri grafike a pohodlí používania, keďže veľkosť disku je pri Series S menšia. S Game Pass je ale bezkonkurenčne najlacnejšia cesta ako sa na dohľadnú dobu dostať k najnovším hrám.
Ak sa často vraciate k starším hrám, kúpte si nasledovníka konzoly, ktorej predchádzajúcu verziu vlastníte.
Ak máte otázky, pýtajte sa mailom, napíšte nám na Instagrame, alebo na Discorde. Na budúci týždeň už posielame klasický novinkový prehľad.
U mna rozhodujuci faktor bol ze PS5 nepodporuje 1440p ...