Ako chce Microsoft nájsť päťdesiat miliónov nových hráčov

ヽ〳 ՞ ᗜ ՞ 〵ง Ak firma uspeje, bude roky bez konkurenta

⚡️ Rýchle správy:

🇫🇮 Sony kúpilo fínske štúdio Housemarque, ktoré stojí za nedávnym PS5 hitom, Returnal. Po viac ako 15 rokoch vyvýjania hier prevažne na Playstation sa tak ďalšie štúdio pridáva pod strechu Playstation Studios. (Playstation)

📇 Magic: Legends, akčné RPG zasadené do sveta Magic: The Gathering, nakoniec nevyjde. Hru po rozporuplnom prijatí v otovrenej bete ukončia na konci októbra. (Polygon)

🦾 Po nedávnom návrate Cyberpunk 2077 na Playstation Store sa CEO firmy CDPR, Adam Kiciński, vyjadril, že firma je už spokojná so stavom hry na konzolách PS4 a Xbox One, no na ďalších updatoch spolu s next-gen verziou práce stále pokračujú. (Eurogamer)

🏃‍♂️ Šéf vývoja Assassin's Creed Valhalla Eric Baptizat odišiel z Ubisoftu do štúdia EA Motive, ktoré má za sebou skvelé Star Wars Squadrons a roky vyvíjalo hru v otvorenom svete pod názvom Gaia. Tento projekt EA zrušilo a rozbieha novú hru, pravdepodobne s pričinením Baptizata. Špekuluje sa, že by mohlo ísť o oživanie série Dead Space. (Eurogamer)

👸 Ako Disney po rokoch sklamaní pomaly znova rozbieha hernú odnož biznisu (Gamasutra)

✨ Štúdio Remedy chystá spin-off hry Control zameranej na multiplayer. (Remedy)

🥷 Úspešná hra Ghost of Tsushima príde vo verzii Director’s Cut. Oficiálne ohlásenie ešte neprebehlo, no ESRB, organizácia, ktorá hodnotí hry, zverejnila na svojej stránke nový titul Ghost of Tsushima: Director’s Cut. 

🪧 Facebook sa chystá začať testovať digitálne reklamy v hrách vo svojej virtuálnej realite Oculus Quest. Na internete sa zdvihla vlna kritiky, ktorá odsudzuje reklamy v hrách, za ktoré si už zákazníci zaplatili. (Verge)

🏃‍♂️ Casey Hudson, ktorý v Bioware stál za sériou hier Mass Effect, po odchode z EA zakladá Humanoid studios.


🌟 Hlavné novinky:

🤴🏼 Ako chce Microsoftu ovládnuť herný trh

Microsoft pravdepodobne pred pár dňami potichu dokončil radikálnu premenu herného priemyslu. Stal sa vlastne len drobný krok - firma spustila streamovanie hier v programe Xbox Cloud Gaming z mobilov a tabletov aj pre webové prehliadače. 

Keď sa na tento krok budeme pozerať spätne, bude vyzerať ako kľúčový korok skladačky, vďaka ktorému vidíme ako Microsoft vystavia hernú stratégiu, ktorá pravdepodobne zmení zbytok priemyslu.

Služba Xbox Cloud Gaming je súčasťou predplatného Game Pass Ultimate, čo je v princípe Netflix pre hry. Zaplatíte necelých 13 dolárov a Microsoft vám sprístupní niekoľko stoviek hier. Na rozdiel od Netflixu ale mali zákazníci doteraz starosť s tým, ako si hry pustiť. Aby ste mohli spustiť tie najkrajšie, potrebovali ste investovať najmenej stovky eur do herného hardvéru.

Aby ste sa dostali k najlepšiemu obsahu, museli ste preliezť veľkou počiatočnou investíciou - inak povedané, museli ste sa veľmi chcieť hrať. To obmedzuje skupinu možných zákazníkov takmer výlučne na ľudí, ktorí už hry majú ako hobby. 

Spustenie streamovania hier pre prehliadače túto kalkuláciu dramaticky mení. Zrazu vám stačí ovládač za približne 30 eur a časom bude takmer isto stačiť len myš a klávesnica. Bariéra na vstup do hier sa dramaticky zníži. Bude stačiť predplatné od Microsoftu v cene Netflixu, ovládač a takmer akýkoľvek počítač. Možný trh firmy sa zrazu rozšíril o desiatky miliónov zákazníkov. Veľká časť z nich bude medzi vlastníkmi zariadení ktorí boli pre obchodnú ponuku Microsoftu úplne nedostupní.

Okrem iného sa takto hry od Microsoftu dostanú aj na zariadenia Apple bez toho, aby Microsoft musel riešiť podmienky obchodu App Store. Firma je schopná vložiť celý svoj herný ekosystém na akékoľvek zariadenia. Microsoft celý Apple App Store obišiel a jednoducho sprístupnil Cloudové hranie cez prehliadač, Chrome alebo Safari, kde by mal Apple pravdepodobné veľké ťažkosti obhájiť si zákaz takejto služby (viac o spore Epic a Apple).

Nevieme naisto povedať, že zníženie bariéry bude stačiť na to, aby k hrám nalákalo desiatky miliónov nových hráčov, no Microsoft stavil veľa peňazí na to, že sa to podarí. Je to veľký risk, ale dobre vykalkulovaný.

V Microsofte vedia, že ak model uspeje, bude pre konkurenciu hranične nemožné ho najbližších niekoľko rokov dobehnúť.

Stratégia využíva spojenie už vybudovaných biznisov Microsoftu spôsobom, ktorý dnes nevie zopakovať na trhu nikto.

Napríklad to, že pri streamovaní hier vaša hry v skutočnosti beží doslova na hardvéri Xboxu, ktorý je naskladaný v serverovniach Microsoftu po celom svete sa zdá ako dobré využitie úspor z rozsahu. Firma vyrába veľa konzol a nejaké si tak vie pomerne lacno umiestniť do datacentra.

To je samozrejme pravda, ale oveľa dôležitejší je fakt, že hardvér poskytuje pre tvorcov hier známe a štandardné prostredie. Ak vytvárate hru pre Xbox (čo väčšina veľkých vydavateľov robí), nemáte problém ju zaradiť do cloudového streamovania a sprístupniť ju aj ľuďom, ktorí nevlastnia žiadnu konzolu. Zároveň hra žije v ekosystéme Xboxu, čo znamená, že sa vám prenášajú zoznamy priateľov s ktorými môžete hrať online, uložené pozície a podobne.

Microsoft využíva svoju silnú pozíciu v herných konzolách a existujúci ekosystém, aby do systému nalákal vývojárov a využil sieťový efekt svojej hráčskej základne.

Streamovanie hier cez Game Pass Ultimate má vďaka tomu, že beží v princípe na Xboxoch už od začiatku veľký katalóg dostupných hier a je dobrý predpoklad že doň budú pribúdať aj nové tituly. 

Pre vývojárov je lacné ich do systému pridať a časom ich bude lákať to, že hru bude môcť skúsiť oveľa širšie publikum ako na akejkoľvek konkurenčnej platforme.

Je to naplno využitý súlad, ktorý je dnes možný len v Microsofte. Firma vlastní veľkú hernú platformu, pre ktorú vývojári už tvoria hry. Buduje si veľký katalóg vlastného obsahu, ktorý posilní jej základnú ponuku (a zároveň je dobrý pre jej tradičný konzolový biznis). Na technické rozbehnutie celej ponuky využíva kusy infraštruktúry, ktoré už aj tak prevádzkuje po celom svete pre svoj cloudový biznis, vďaka ktorému má serverovú infraštruktúru po celom svete.

Jednotlivé kusy tejto skladačky existujú u mnohých iných firmách, no nikde nie sú všetky pohromade a nikde inde nad nimi nie je ucelená stratégia. 

Google má technológiu, ale chýba mu podpora vydavateľov a hráčska základňa. Sony má široký katalóg a buduje technológiu, no chýba mu obchodný model a ucelená stratégia ako bude obsah ponúkať a budovanie veľkej infraštruktúry bude drahé.

Ak je streamovanie budúcnosť hrania, Microsoft v pomyselných pretekoch odbehol prvé kolo kým si konkurencia ešte len viaže tenisky.


👀 Zaujímavosti:

Netflix na budúci rok chystá animovaný seriál o modrom ježkovi, Sonic Prime. Prvé obrázky concept art sú na svete: 

Aj keď je Bloodborne hra stará už šesť rokov, jej komunita je stále aktívna. Najnovšie sa hráč comedy-is-subjective na reddite rozhodol vynechať prvého, ale nepovinného, bossa Cleric Beast a poraziť ho až na záver, čo vyzerá s vysokým levelom postavy až mierne komicky.


Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každý štvrtok.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach. 

Share