Civilizácia má po rokoch silného konkurenta

┌| ◔ ▃ ◔ |┐Tri veci, v ktorých má novinka Humankind navrch.

⚡️ Rýchle správy:

⚖️ V dôsledku súdneho sporu Kalifornia proti Activision-Blizzard z hernej firmy odchádza stále viac ľudí. Po šéfovi Blizzardu, J. Allen Brackovi, odchádzajú Luis Barriga, vedúci projektu pre Diablo IV, level dizajnér Jesse McCree a World of Warcraft dizajnér Jonathan LeCraft. (Kotaku)

⛄ City-builder survival stratégia Frostpunk bude mať pokračovanie Frostpunk 2. Pozrite si trailer.

⚔️ Ak ste predplatitelom Apple Arcade, čoskoro si budete moct zahrať Castlevania: Grimore of Souls, ktorá bola minulý rok, len po roku od vydania (exkluzívne v Kanade) zrušená kvôli “rôznym dôvodom”. (Destructoid)

🦸 Ak hráte Marvel's Avengers, možno vás poteší, že do hry pribudlo rozšírenie War for Wakanda a nová postava, Black Panther.


🌟 Hlavné novinky:

Nižšie sú spísané prvé dojmy z pár hodín hrania stratégie Humankind od štúdia Amplitude. Doplníme ich aj plnohodnotnou recenziou od redakcií, ktoré mali s hrou výrazne inšpirovanou sériou Civilizácia oveľa viac času. Ja som zatiaľ s hrou strávil len pár hodín, čo je na dôsledné zhodnotenie 4X stratégie málo.

Čo robí hra skvelo:

  • Úvod a príbehové rozprávanie. Humankind má fantastický úvod do hry. Od prvého ťahu ako neolitický kočovný kmeň robíte zaujímavé rozhodnutia, ktoré budete cítiť celou hrou. Hra je popretkávaná príbehovými momentmi, kedy sa musíte napríklad rozhodnúť čo spraviť s členom kmeňa, ktorý si schovával jedlo pre seba. Spravíte z neho správcu, alebo mu jedlo skonfiškujete? Neskôr sa škála týchto mikropríbehov zväčšuje a budete rozhodovať o tom, či budete otrokári, alebo ako sa vysporiadate nadmerným s lovom veľrýb. Vaše rozhodnutia majú bezprostredný dopad, ale formujú aj dlhodobé smerovanie vašej civilizácie. Takto elegantne sa príbehy a stratégiu podarilo prepojiť len málo hrám.

  • Súboje. Hra premiešava taktické a strategické súboje. Na strategickej mape si postavíte armádu zloženú z niekoľkých jednotiek. Tou potom pohybujete po mape. Keď narazíte na nepriateľa, hra “uzamkne” región strategickej mapy a spraví z neho malé bojisko, na ktorom riadite v taktickom súboji jednotlivé jednotky vašej armády. Zaujímavé je, že boje môžu v závislosti od veľkosti armád trvať aj niekoľko ťahov na strategickej mape. Môžete tak do oblasti priviesť posily alebo takticky brzdiť útok cudzej civilizácie, aby ste si kúpili čas na vytrénovanie nových jednotiek. Hybridné súboje sú jednoznačne najlepšou inováciou hry a takmer určite sa rozšíria do iných hier žánru.

  • Grafika. Tu je hodnotenie veľmi subjektívne, ale mierne maľovaný štýl hry vie byť naozaj krásny. Hra krásne vykresľuje svet aj spôsob akým ho meníte a sprevádza vás od prvého mesta obkoleseného drevenou palisádou až po modernú metropolu. Skvelé sú aj animácie jednotiek pri súbojoch. Celkovo grafický dizajn hry drží výnimočne dobre pokope.

Humankind má aj zjavné problémy:

  • Používateľské rozhranie. Menu aj zobrazenie rozhranie je síce pekné, ale v mnohých miestach nevyťahuje dôležité informácie tak pohotovo, ako by ste si želali. Umiestňovanie nových budov a štvrtí musíte často robiť na slepo a ak má hra nástroj na dohľadávanie zdrojov na pame, zatiaľ som ho nenašiel.

  • Balansovanie hry. Zdá sa, ako keby sa dizajn niekde okolo stredovekej éry rozpadol. Moderné systémy ako sledovanie znečistenia sú slabo vysvetlené a neskoršie obdobia hry sa zdajú byť menej vyhladené. Hra ako keby nerátala s tým, že v neskorších fázach budete schopní nazbierať obrovské množstvo peňazí či produkčných kapacít. Zároveň je ale zvláštne nastavený manažment strategických zdrojov, kedy vás hra veľmi agresívne núti expandovať po celej mape, aby ste ovládli zdroje uránu či ropy. Ak ste stavali malé technologicky rozvinuté impérium, ľahko sa vám môže stať že stanete vojnovým štváčom takpovediac z donútenia.

Nie je úplne fér porovnávať Humankind a Civilizáciu. Hry sú si podobné, no Humankind chce vyrozprávať príbeh a jeho mechanické systémy aj používateľské rozhranie budú potrebovať čas na to, aby dozrel. Civilizácii trvalo roky, kým strategickú časť hry vyhladila a aj napriek tomu je nové časť série vždy hplne hrateľná až po niekoľkých platených rozšíreniach.

Za niekoľko patchov (alebo pokračovaní) bude mať Civilizácia v Humankind viac ako dôstojného konkurenta. Ak vás bavia stratégie, stojí za tu ju aspoň skúsiť.

Humankind je dostupná na Steame, EGS, Stadii aj cez Xbox Game Pass pre PC.

Recenzie Humankind

  • Gamesradar 4.5/5. Hra sa od začiatku po koniec podriaďuje vôli hráča. Humankind je osviežením 4X žánru aj napriek niektorým technickým nedostatkom.

  • Eurogamer. Strategická hra od Amplitude sa snaží uchmatnúť korunu kráľa strategických hier ambiciózne ale s rozvahov. No nateraz jej chýba kúzlo.

  • PC Gamer. Premyslená s4X stratégia, ktorej chýba vynaliezavosť iných titulov štúdia


👀 Zaujímavosti:

Pozrite si porovnanie hry a reálneho sveta Paríža z Assassin's Creed: Unity.

https://imgur.com/gallery/8CLTS

Vývojár Ninja Theory vydal update pre hru Hra Hellblade: Senua's Sacrifice s podporou technológie ray tracing. Pozrite si prvých pár minút, len grafika za to stojí.

YouTube kanál Waikuteru, ktorý sa venuje výlučne hre The Legend of Zelda: Breath of the Wild, objavil prvok, ktorý vo finálnej podobe hry použitý nebol - jedovatú vodu.:

Zatiaľ čo svet čaká na Bloodborne v 60FPS, Garden of Eyes na YouTube ukazuje Bloodborne z pohľadu prvej osoby:


🎉 Nové hry na najbližší týždeň:

Madden 22 - 20.08 (PC, PS5, Xbox Series X/S, PS4, Xbox One)

Ghost of Tsushima: Director's Cut -  20.08. (PS4, PS5)

Psychonauts 2 - 25.08. (XSX, Xbox One, PC, PS4)

Kena: Bridge of Spirits - 21.09 (PS5, PC, PS4)


Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každý štvrtok.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach. 

Share Herný update