Dotujú hráči Fornite americké banky? Pýtame sa pre sudkyňu

(つ▀¯▀)つ Súdna zvodka, ktorú by si mal prečítať každý hráč.

⚡️ Rýchle správy:

🌳 Česká Point-and-Click adventúra Samorost z roku 2003 je vo vylepšenej verzii dostupná zdarma na PC, Mac, iOS, and Android (Twitter)

🦖 Na tomto linku si môžete 27. 5. o 17:00 pozrieť 15 minút záberov z hrania pripravovaného pokračovania úspešného akčného RPG Horizon: Zero Dawn, Forbidden West.

☢️ Tento týždeň vyšla ambiciózna kung fu hra v otvorenom svete Biomutant od pomerne malého švédskeho štúdia Experiment 101. Hre sa nedarí najlepšie, recenzie kritizujúzlé ozvučenie hry, nudné questy a veľký, ale prázdny svet. Na Metacritic hra sedí na 62/100.

🎮 Valve chystá vlastné herne zariadenie, ktoré sa má podobať na Nintendo Switch. Podrobnosti nie sú známe. Firma nový hardvér, ktorý má pracovný názov SteamPal, pravdepodobne oznámi pred koncom tohto roka. (Ars Technica)

🎥 Hovorca pre Sony pre New York Times vyvrátil správy o tom, že firma chystá film podľa série hier God of War. Stále však plánuje filmy Uncharted (február 2022) a Ghost of Tsushima, a seriály The Last of Us a Twisted Metal.

🎥 DC pracuje na animovanom filme Injustice: Gods Among Us, podľa rovnomennej videohry. (IGN)

🧟 The Last of Us 2 dostal na PS5 Next-Gen update, vďaka ktorému hra teraz beží v 60FPS (Gamesradar)

🔫 TimeSplitters je späť. Štúdio Free Radical Design sa po rokoch znova dalo dokopy a pracujú na pokračovaní akčnej hry TimeSplitters. Posledný diel, Future Perfect, vyšiel v roku 2005. (Destructoid)

⚔️ Anime inšpirované JRPG Ni No Kuni II príde 17.09. na Nintendo Switch (YouTube)

🐣 Nová Pokémon hra, Pokémon Legends: Acreus, príde začiatkom budúceho roka. (Twitter)

⚔️ Amiibo postavička pre Zelda: Skyward Sword HD bude stáť o 10 dolárov viac než je zvykom ($25) a je jedinou možnosťou, ako v hre môžete využiť okamžité presuny medzi lokáciami. (Destructoid)


🌟 Hlavné novinky:

👩🏻‍⚖️ Epický záver súdu Apple a Epicu

Prvé kolo súdneho procesu Applu a Epicu o mikrotransakciách na App Store sa blíži ku koncu. Epic sa v zásade snaží cez súdy donútiť Apple, aby mu dovolil otvoriť si vlastný obchod s obsahom v hre bežiacej na iPhone. Apple hovorí, že má nárok namočiť si zobák do každej transakcie.

Pred súdom vypovedal aj šéf Applu Tim Cook a je fascinujúce sledovať jeho výmenu so sudkyňou, ktorá sa snaží rozpliesť rozmýšľanie firmy o obchodnom modeli Apple. Nižšie prikladáme celý prepis výmeny, ale stojí za to si všimnúť, ako sudkyňa zvažuje argument o tom, či Apple nevyužíva hráčov ako bonitnú skupinu, ktorá v praxi dotuje fungovanie ostatných aplikácií na iPhone a celého obchodu s aplikáciami. Technická drobnosť - keď Cook hovorí o duševnom vlastníctve, má v tomto kontexte na mysli hodnotu, ktorú Apple vytvorilo spojením iPhonu s integrovaných obchodom s aplikáciami a to, že vymyslelo ako bude obchod fungovať čo najefektívnejšie.

Celý prepis (výmena v angličtine na Verge):

Sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogersová: Na začiatku vášho svedectva ste hovorili, že sa chcete zamerať na používateľov. Videla som dôkazy o tom, že podstatná časť tržieb z nákupov v rámci aplikácií pochádza od hráčov. Videli ste tieto dôkazy?

Tim Cook, šéf Apple: Áno videl

Rogersová: A je to veľmi významné - v porovnaní so všetkými ostatnými používateľmi prinášajú hráči najviac tržieb. Rozumiem tomu správne?

Cook: Väčšina tržieb v App Store pochádza z hier

Rogersová: Obzvlášť pri nákupoch v rámci aplikácie, správne?

Cook: Áno

Rogersová: Druhá vec, ktorú ste zvýraznili je, že chcete nechať používateľom kontrolu.

Cook: Áno, kontrolu nad dátami

Rogersová: Aký je teda problém v tom, umožniť používateľom vybrať si, najmä v kontexte hier, lacnejší spôsob ako si nakúpiť obsah?

Cook: Myslím si, že majú voľbu. Môžu si vybrať medzi množstvom telefónov s operačným systémom Android alebo iPhonom. S tým, že iPhone stojí na sade princípov, napríklad bezpečnosť alebo súkromie.

Rogersová: Ale ak by si chceli lacnejšie kúpiť Battle Pass alebo V-Bucks nevedia, že majú túto možnosť. Prečo je pre Apple problém im ju ukázať? Alebo im aspoň dať informáciu o tom, že majú viac možností ako si obsah nakúpiť. 

Cook: Ak by sme to spravili, v princípe by sme sa vzdali návratnosti našej investície do duševného vlastníctva. 

Rogersová: Ale peniaze by ste mohli získať aj inak. Zdá sa, že herný priemysel vám prináša neprimerané množstvo tržieb v pomere s duševným vlastníctvom, ktoré odovzdávate im aj všetkým ostatným zákazníkom. V zásade sa zdá, ako keby (herný priemysel) dotoval ostatných vývojárov.

Cook: Väčšina aplikácií na App Store je zadarmo, takže máte pravdu, že je to istá forma podpory. No pozerám sa na to tak, že veľké množstvo bezplatných aplikácií láka do obchodu veľa zákazníkov, čo zvyšuje publikum, ktorému môžete svoje aplikácie predávať. Ak by sme bezplatné aplikácie nemali, mali by vývojári menej zákazníkov.

Rogersová: Takže podľa vašej logiky ide najmä o používateľskú základňu, nie duševné vlastníctvo?

Cook: Ide o obe veci, pretože potrebujeme návratnosť z nášho duševného vlastníctva. Prevádzkujeme a udržujeme 150-tisíc API, množstvo vývojárskych nástrojov a zákaznícku podporu pre všetky tieto transakcie.

Rogersová: Môžem sa vás spýtať na aplikácie bánk. Mám niekoľko bankových aplikácií. Nezaplatila som za ne, ale predpokladám, že okrem 99 dolárov (na ročnú vývojarskú licenciu pre App Store), si od Well Fargo či Bank of America nepýtate peniaze. Ale zbierate tržby od hráčov aby ste dotovali Wells Fargo.

Cook: V prípade hráčov ide proste o transakcie na našej platforme.

Rogersová: Ľudia robia veľa vecí na vašej platforme

Cook: Ale teraz je reč o digitálnych transakciách pri ktorých je zrejmá výmena peňazí.

Rogersová: Ale tento model ste si nastavili vy.
Cook: My sme si to vybrali. Je zrejmé, že sú iné možnosti ako monetizovať, ale my sme si vybrali tento, pretože si myslíme, že je to najlepšie riešenie.

Rogersová: Je to pomerne lukratívne. Zdá sa, že je to lukratívne a zamerané na impulzné nákupy, vhodnosť čoho čo je úplne iná otázka, ktorá nie je vhodné pre protimonopolné právo, ale zdá sa mi to byť disproporčné. Chápem váš argument o tom, že Apple prináša používateľom (vývojárom) zákazníkov. No po prvej interakcii už udržujú zákazníka tvorcovia hier. Zdá sa mi, že na tom už Apple iba vytvára zisk.

Cook: Mám iný názor, vaša ctihodnosť. Myslím si, že my stojíme za vytvorením celého objemu obchodu na našom obchode a robíme to tak, že naň lákame čo najväčšie publikum. To sme schopní dosiahnuť veľkým množstvom bezplatných aplikácií, z ktorých síce nezískavame podiel predaja, ale prinášajú veľa hodnoty. Potom máme väčšinu ľudí, ktorí nám platia 15 percent a len ľudia, ktorí majú najväčšie zárobky platia 30 percent.

Rogersová: Áno, ale tých 15 percent…. súhlasíte so základným predpokladom, že konkurencia je dobrá.

Cook: Myslím, že konkurencia je skvelá. Máme ostrých konkurentov.

Rogersová: Pri nákupoch v rámci aplikácie ale konkurenciu nemáte žiadnu.

Cook: Áno, ale ak ste hráč, môžete si to (digitálne predmety) kúpiť na PlayStation od Sony, Xboxe od Microsoftu alebo konzole Switch od Nintenda.

Rogersová: Len ak viete o tom, že sa to dá, však?

Cook: Áno, ale to už si musí odkomunikovať vývojár.

Rogersová: Ale len ak sa rozhodnú, že upravia spôsob, akým veci robia

Cook: Väčšinou prevádzkujú obe možnosti

Rogersová: Problém je, že s program pre malé firmy pod milión dolárov v tržbách nebol výsledkom konkurencie. Aspoň podľa toho čo som doteraz videla bol skôr výsledkom tlaku vyšetrovaní či súdnych sporov, nie konkurencie.

Cook: Bol výsledkom toho, že sme mali potrebu zasiahnuť Covidu a namiesto toho aby sme spravili niečo dočasné, rozhodli sme sa spraviť niečo trvalé. Súdne spory sme mali pri uvažovanie niekde na pozadí, ale zmeny sme spustili najmä pre naše obavy o malé firmy.

Rogersová: Rozumiem, ale nebolo to výsledkom konkurencie.

Cook: Bola to konkurencia po tom, ako sme zmenili náš podiel na 15, Google znížil svoj tiež na 15.

Rogersová: Chápem, že sa to možno stalo keď Google znížil svoj podiel, ale vaše konanie nebolo výsledkom tlaku konkurencie.

Cook: Bolo výsledkom toho, že sme chceli spraviť niečo pre malé firmy.

Rogersová: Takže keď ostatné obchody, napríklad Steam, znížili svoje ceny, necítili ste tlak na zníženie aj vy?

Cook: Nie som oboznámený so Steamom a ich obchodným modelom. Ale jednu vec tu prehliadame. Máme ohromnú konkurenciu na strane vývojárov. Nesúťažíme len na strane používateľov, ale aj o vývojárov. Ak by sme mali naše podiely nad trhovou hodnotou, ľudia by pre nás proste netvorili aplikácie.

Rogersová: Poďme sa rozprávať o vývojároch. Vidím v dôkazoch prieskumy medzi vývojármi. Ukážem vám výsledky grafu, ktorý mi ukázali. Neviem ako je presný, pretože som hľadala zdroj dokumentu a nevedela som ho nájsť, ale tento prieskum ukazuje, že 39 percent vývojárov bolo veľmi alebo mierne nespokojných so službami Apple. 36 percent bolo veľmi alebo mierne spokojných a 19 percent bolo v strede. Takže ako je prijateľné, že máte 39 percent nespokojných vývojárov, za predpokladu, že tieto dáta sú pravdivé. Akú máte motiváciu na to, aby ste uspokojili ich potreby?

Cook: S týmto dokumentom nie som oboznámený, takže je pre mňa ťažké vyjadriť sa k podrobnostiam. Chcel by som podotknúť, že na týždennej báze odmietame 40 percent (aplikácií poslaných a zhodnotenie), takže v našom systéme je nevyhnutné trenie. Ale toto trenie vytvára dobre stráženú skúsenosť, ktorú naši používatelia milujú, lebo vedia, že môžu ísť do priestoru, ktorý je bezpečný a dôveryhodný. Niekedy sa záujem developera a používateľa proste neprekryje.

Rogersová: Nezdá sa mi, že by ste boli pod tlakom od konkurencie aby ste zmenil váš prístup k vývojárom - opäť za predpokladu, že tieto dáta sú správne.

Cook: Pozeral by som na na to inak. Robíme pre vývojárov všetko. Pozeráme sa na sťažnosti, ktoré môžeme dostať a na čas, ktorý potrebujeme aby sme urobili zmeny. Je to vlastne obdivuhodné.

Rogersová: Videli sme množstvo súvah a ak sa pozriete za tých sto zväzkov za mnou, nespomínam si na to, že by som videla žiadne ďalšie prieskumy alebo záznamy o tom, že pravidelne robíte prieskumy spokojnosti medzi vývojármi a že pre nich v skutočnosti vykonávate zmeny. Na neformálne dôkazy oboch strán sa pozerám s nadhľadom. Hľadám zozbierané údaje. Zbierate ich?

Cook: Neviem či to robíme. To by vedel zodpovedať Phill (Schiller).

Rogersová: Vy ako šéf firmy teda o tom (spokojnosti developerov) nedostáváte pravidelné správy.

Cook: To je pravda.

🍿 Netflix má stále väčší záujem o videoherné seriály

Streamovací gigant Netflix sa chystá ešte viac ponoriť do sveta videohier. Kedysi firma popri filmoch požičiavala aj videohry a dnes ich tento záujem stále drží, no trochu inak. Majú za sebou napríklad dokument o histórií herného priemyslu, High Score, hru Stranger Things 3, interaktívne tituly ako Black Mirror: Bandersnatch alebo Minecraft: Story mode a aj seriály inšpirované hrami ako Castlevania, DOTA, Zaklínač alebo chystaný Resident Evil: Infinite Darkness.

Teraz portál The Information priniesol správu o tom, že Netflix má s video herným priemyslom vážne plány aj do budúcna. Firma sa pokúsila získať niekoľko známych herných producentov. 

Nie je jasné, ako presne bude väčšie zameranie sa na hry pre Netflix vyzerať. Môže sa jednať o produkciu interaktívnych filmov alebo priamy vývoj hier podľa populárnych seriálových značiek, ktoré si Netflix vybudoval.

Netflix by tiež mohol vytvoriť službu na štýl Apple Arcade, v ktorej by predplatiteľom ponúkal dostupnú knižnicu hier, čo by malo zmysel najmä pre mobilné hry, ktoré nepotrebujú špecializované zariadenie. 

Rozbehnúť vývoj hier je mimoriadne náročné, čo postupne zisťujú v Amazone, no Netflix doteraz herné značky uchopil spôsobom, ktorý naznačuje že vkusu hráčov dokáže porozumieť. 


👀 Zaujímavosti:

Ak ste niekedy chceli vidieť, ako môže vyzerať temná hra o Pinocchiovi v štýle série Dark Souls, pozrite si story trailer na Lies of P.

Dan Abnett, autor série kníh zo sveta Warhammer 40k pol hodinu odpovedá na otázky fanúšikov o svete, v ktorého temnej budúcnosti existuje len vojna.

Zdá sa, že Zelda: Breath of The Wild, nemá konca. Aj niekoľko rokov po vydaní hráči v hre stále nachádzajú nové spôsoby ako nachádzať nové veci, na ktoré pravdepodobne zabudli aj samotní vývojári.


🎉 Nové hry:

PS+ hry pre jún 2021:

  • Star Wars: Squadrons (PS4)

  • Virtua Fighter 5: Ultimate Showdown( PS4)

  • Operation: Tango (PS5)

Xbox Games with Gold hry pre jún 2021:

  • The King's Bird - 1. - 30. 6

  • Shadows Awakening - 16. 6. - 17. 7.

  • NeoGeo Battle Coliseum - 1. - 16. 6.

  • Injustice: Gods Among Us - 16. - 30. 6

Najbližšie vychádza:


Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každú stredu.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach.

Zazdieľajte tento Herný update