Lego skúša, či vie postaviť Roblox
໒( ͡ᵔ ▾ ͡ᵔ )७ Robia vás hry šťastnejšími? Na Oxforde hľadali tvrdé dáta
Rýchle správy:
🐱👤Akčnému samurajskému simulátoru Ghost of Tsushima, exkluzívny pre PlayStation, sa darí výborne. Od vydania v Júli sa predalo viac ako 5 miliónov kusov, čo z tejto hry robí najrýchlejšie predávaný exkluzívny titul pre PlayStation. (Twitter)
🕷️🤳Pozrite si, ako funguje Photo Mode v novinke Spider-Man: Miles Morales
🥀Zoznam starších hier, ktoré nefungujú na konzole PlayStation 5 je širší, ako pôvodne tvrdil výrobca Sony. Hráči začali hlásiť, že ani hry ako NHL 17, Golem alebo Battlefield 1 nefungujú. Vyjadrenie Sony zatiaľ neprišlo. (Destructoid)
🌌Od štvrtka 19. novembra do 26. novembra môžete na Epic Games Store bezplatne získať skvelý vesmírny simulátor Elite Dangerous.
🎮Na Slovensku sa začína oficiálne predávať PlayStation 5. Zdá sa, že konzola bude do sviatkov beznádejne vypredaná. Ak si potrebujete spraviť prehľad, pozrite si text, kde sme spísali všetko dôležité o nových konzolách.
Hlavné správy:
Naučte vaše deti vyvíjať hry s LEGOM
Firma Unity Technologies, ktorá vytvára herný engine Unity, sa spojila so značkou stavebníc LEGO a uvádzajú na trh LEGO Microgames. Microgames sú jednoduché hry, ktoré môžete editovať a pomaly sa tak začať oboznamovať s Unity. Lego Microgames sú hrateľné priamo v internetovom prehliadači a vytvárať ich viete veľmi podobne ako reálne LEGO stavebnice - spájaním, pridávaním a odoberaním LEGO kociek, bez nutnosti ovládania programovacieho jazyka.
LEGO Microgames, tak ako aj ostatné Microgames, sú určené pre deti alebo nadšencov, ktorí by sa radi pustili do vyvíjania hier, no nemajú žiadne predošlé vývojárske skúsenosti.
Na princípe mikrohier, ktoré vytvárajú samotní hrči funguje aj hra Roblox, ktorá sa potichu stala jedným z najziskovejších herných titulov na svete. Utŕžila viac ako 1,5 miliardy dolárov - väčšinu z toho cez mobilné verzia. Hráči v Roblox môžu jednoducho a bez znalostí programovania vytvoriť vlastnú minihru, ktorú na platforme zverejnia. Výsledkom sú tisíce mizerných hier, ale aj skutočne inovatívne tituly, ktoré žijú v ekosystéme hry.
Lego by sa mohlo pokúsiť vybudovať podobný ekosystém, no asi ho bude brzdiť snaha ochrániť značku. Roblox je divoký priestor, kde nájdete aj veci na hranici vkusu a to je súčasťou jeho šarmu. Lego si musí chrániť značku, čo znamená, že priestor bude buď kreatívne obmedzený, alebo moderovaný. Nateraz sa zdá, že LEGO Microgames sú naozaj viac spoluprácou medzi Unity a Legom s cieľom naučiť deti programovať.
Unity Engine vznikol v roku 2005. Herný engine, čo je v princípe software zameraný na tvorbu hier, bol na začiatku exkluzívny pre počítače od firmy Apple. Od začiatku ho vytvorili ako vývojársku platformu pre široké publikum ľudí. Počas rokov rozširoval na ďalšie platformy a dnes patrí medzi široko využívané nástroje na tvorbu hier.
Dnes, o 15 rokov neskôr, je Unity stále veľmi známy a používaný engine. Medzi najznámejšie hry vyvinuté na tejto platforme patria Ori and the Blind Forest, Hollow Knight, Kingdom Hearts, Cuphead alebo Monument Valley 2.
Ak vás láka tvorba hier, nezávislý vývojár Tom Francis má skvelú sériu videí o tom, ako krok za krokom v Unity vytvoriť jednoduchú hru. Unity si môžete stiahnuť a používať bezplatne.
(Unity)
Capcom pod útokom hackerov
Japonský herný vydavateľ Capcom sa na začiatku novembra stal obeťou útoku hackerskej organizácie Ragnar Locker.
Capcom vznikol v Japonsku koncom 70. rokov. Okrem iného štúdio vytvorilo tituly ako Resident Evil, Street Fighter alebo Monster Hunter. Začiatkom mesiaca ju hackeri z organizácie Ragnar Locker napadli prostredníctvom ransomware, čo je typ škodlivého softvéru, ktorý zablokuje prístup k údajom a súborom a vyžaduje si výkupné za ich odblokovanie.
Ragnar Locker asi dúfali, že sa im z Capcomu podarí dostať vysoké sumy peňazí, no japonská firma ostala neoblomná. Tak neoblomná, že to nakoniec Ragnar Locker vzdali a na internete zverejnili všetky nazbierané dáta, spolu so správou:
Capcom neurobil správne rozhodnutie a nezachránil tak dáta pred únikom.
Capcom si musel zrátať, že uniknuté dáta spolu s ranou na reputácií budú stáť menej, než zaplatiť výkupné za digitálnych rukojemníkov. Dokonca na to išli opačne a verejne vyhlásili, že im unikli osobné údaje deviatich zamestnancov a vyše 350-tisíc údajov o zamestnancoch, biznis partneroch a zákazníkoch.
Jednalo sa o informácie typu mená, adresy, narodeniny, telefónne čísla a mailové adresy. Keďže finančné transakcie pre Capcom spravuje externá firma, tieto citlivé údaje ostávajú v bezpečí. Capcom sa napriek tomu vo svojom vyhlásení ospravedlnil a vyhlásil, že vyšetrovanie voči zločineckej organizácií hackerov pokračuje.
Capcom sa úprimne ospravedlňuje za všetky komplikácie a obavy, ktoré mohli nastať pre potenciálne zasiahnutých zákazníkov a akcionárov.
Hranie môže byť cestou k spokojnosti
Dospelí ľudia, ktorí hrajú hry sú so životom spokojnejší ako priemerný človek, ktorý hry nehráva. Tak by sa dala zhrnúť štúdia Oxfordskej univerzity, ak by ste ju čítali povrchne. Výskumníci sa pokúšali cez dotazníky a sledovanie hráčskych návykov zistiť, ako hranie vplýva na spokojnosť so životom. Sledovali hráčov hier Animal Crossing a Plants vs Zombies.
Od vývojárov dostali údaje o tom, koľko času hráči strávili hraním a tie potom spojili s dotazníkom o spokojnosti s prežívaním života.
Dáta ukázali, že čas strávený hraní prispieval k celkovej spokojnosti. Človek, ktorý strávil hodiny hraním Animal Crossing bol spokojnejší ako jeho náprotivok, ktorý hry nehral. Výsledky sú v rozpore s predošlými výskumami, ktoré naznačovali, že hry využívajú ako únik ľudia, ktorí sú so životom nespokojní.
Pri podobných výskumoch je mimoriadne ťažké určiť čo je príčina a čo je následok. Naviac na výsledky vplývajú aj okolnosti či skúmané hry. Je veľký rozdiel medzi človekom, ktorý hráva dve hodiny týždenne Animal Crossing a hráčom, ktorý má hry ako únikové hobby a trávi nimi hodiny odrezaný od sveta. Oboje môže byť prínosné aj škodlivé v závislosti od životnej situácie hráča. Spraviť široký záver o vplyve hrania na život z jednej štúdie na dvoch hrách by nebolo šťastné.
Je ale zaujímavé, že obe skúmané hry sú veľmi príjemné až oddychové hranie a sú zamerané na spoluprácu s inými hráčmi. Čo by sme teda mohli povedať je, že hranie sociálnych hier môže byť účinná cesta na zlepšenie vášho výhľadu na život.
Čo teraz vychádza
Hyrule Warriors: Age of Calamity, 80 %
Hyrule Warriors: Age of Calamity je skvelý doplnok k Legend of Zelda: Breath of the Wild. Prináša šarmantné príbehy pestrého obsadenia postáv zmiešané s experimentálnou hrateľnosťou. Výsledok je pôsobivý. (Games Radar)
Demon's Souls (2020 Remake), 92%
Fantastický remake jednej z najvplyvnejších moderných hier. Skvelú grafiku dopĺňajú technické vylepšenia, ktoré hru robia menej frustrujúcou a dostupnejšou pre všetkých (Game Central)
World of Warcraft: Shadowlands
Za týždeň (24.11) vyjde v Európe nové rozšírenie World of Warcraft s názvom Shadowlands. Multiplayerové RPG vyšlo pred šestnástimi rokmi a Shadowlands bude v poradí ôsme rozšírenie. Reakcie na betu naznačujú, že ak vás Warcraft v minulosti bavil, nové rozšírenie vás bude baviť tiež.
Pozrite si toto
Scenáristi vysvetľujú, ako vznikal klasický minipríbeh z hry Witcher 3.
Asi vidíme vznikajúci hybrid strategickej hry na pol ceste medzi RTS a hrou na ťahy.
Intro novej expanzie k World of Warcraft. V Blizzarde fakt vedia tieto CGI intrá robiť.
Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.
V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame, alebo na Discorde. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každú stredu.
Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach.