Udiala sa najdôležitejšia udalosť v hrách za posledné roky. Prosím ospravedlňte dĺžku toho, čo vám práve pristálo v inboxe - opustili sme sa a polepšíme sa.
Rýchle správy:
🛑Bilibili, čínska stránka na zdieľanie videí (tamojší Youtube), sprísňuje pravidlá. Po novom už na stránke nebude možné streamovať viac ako 60 hier, medzi nimi aj Zaklínač 3 alebo GTA séria. “Bilibili nepovolí live-streaming hier s krvavým, násilným alebo pornografickým obsahom”, vyjadrila sa firma. Tento krok je ďalšia z reakcií na rozhodnutie Číny tvrdo obmedziť domácu hernú scénu a jej obsah, ktorý sa jej jednoducho nepáči, vďaka čomu skončilo už 14 000 čínskych herných firiem. (scmp)
🔫 Hre Battlefield 2042 sa nedarí. Po vydaní koncom novembra dostala zlé hodnotenia, čiastočne aj pre jej chabý technický stav a necelý mesiac po uvedení na trh už hru hralo menej ľudí než jej predchodcu, Battlefield V. Teraz jeden z prevádzkovateľ cheatov ohlásil, že kvôli zlému technickému stavu hry a malému počtu hráčov končia s podporou cheatov pre Battlefield 2042 a zameriavajú sa na iné hry.
🧟Techland, poľské herné štúdio, ohlásilo, že ich chystaná post-apokalyptická zombie hra Dying Light 2: Stay Human bude podporovaná novým obsahom minimálne 5 rokov po vydaní. S kolísajúcou reputáciou donedávna najobľúbenejšieho štúdia CDPR by si tak Techland mohlo vyslúžiť značku ako nová obľúbená herná firma z poľska. (Gamebyte)
🏛️Pokračovanie strategickej hry Settlers sa po ťažkom vývoji dostáva blízko k vydaniu. Prvé dojmy od PC Gamer hovoria, že hra je v dobrej kondícii- (PC Gamer)
Hlavné správy
Zlomový bod herného biznisu
Microsoft plánuje kúpiť herné vydavateľstvo Activision Blizzard za bezmála 69 miliárd dolárov. Najväčšia akvizícia v dejinách Microsoftu aj herného priemyslu bude zlomovým bodom pre podobu herného priemyslu. Symbolicky ukončí éru, v ktorej podobu herného priemyslu do významnej miery určovali veľké vydavateľské domy ako Electornic Arts, Activision či Ubisoft.
Herný biznis prechádza od éry vertikálnej integrácie, v ktorej budú podobu trhu určovať držitelia veľkých herných platforiem, ktorí začnú vytláčať prostredníkov (vydavateľov) a pohlcovať kľúčové časti biznisu do svojich vnútorných štruktúr. Pre viac podrobností pozrite starší príspevok Ako sa od základov mení podoba herného biznisu.
Na stôl položených 69 miliárd dolárov ukazuje, ako vážne Microsoft v stratégiu integrácie verí a zbytok trhu bude takmer isto musieť nasledovať. Inak povedané nie je otázkou či, ale kedy sa trh integruje. Keďže vieme, že Microsoft bude jedným z veľkých hráčov, je dobré pozorne sledovať podrobnosti toho, ako presne Activision pohltí.
Obsah je kráľ (štúdiá a značky)
V roku 2017 Microsoft prevádzkoval šesť interných herných štúdií. Po tom, ako minulý rok vstrebal Bethesdu a na budúci pohltí štúdia Activision Blizzardu ich bude najmenej 32. Je to obrovské rozšírenie schopnosti vytvárať si obsah doma v kuchyni. Firma už potvrdila, že podstatnú časť katalógu zaradí pod predplatné Game Pass a podľa modelu, ktorý použila pri prevzatí štúdií Bethesda budú najlákavejšie hry dostupné len na platforme Xbox a PC.
Tu je dobré pripomenúť dve riziká. Jedno pre bezprostredné pre Micorosoft a druhé dlhodobé pre zdravie priemyslu. Štúdia Activision Blizzardu sú ak nie v rozklade, tak aspoň v nie dobrom stave. Najmä z Blizzardu v posledných rokoch odišli kľúčoví dizajnéri a vývojári, ktorí stáli za vytvorením hier Starcraft, World of Warcraft a Overwatch. Vytráca sa aj nadšenie pre kedysi ikonické hry od Blizzardu - počet aktívnych hráčov online hier klesol zo 46 miliónov v roku 2017 na 26 miliónov v minulom roku.
Mnohí odídenci si založili vlastné nezávislé štúdiá, ktoré budú vytvárať pre značky Blizzardu priamu konkurenciu. Firmou zároveň otriasa séria škandálov súvisiacich s toxickým pracovným prostredím a sexuálnym obťažovaním zamestnankýň. Problémy zjavne siahali až do vyššieho vedenia a vynútené odchody agresorov aj nespokojných zamestnancov už dnes narúšajú schopnosť firmy vyrábať hry.
Microsoft si kupuje štúdiá aj značky, ktoré musí rýchlo ozdraviť, čo je náročný proces, ktorý môže zahltiť manažérov Microsoftu. Dnes je jasné, že šéf Activision Blizzardu Bobby Kotick po ukončení predaja zo svojej pozície odíde, no kľúčoví ľudia v strednom manažmente budú firme chýbať. Phill Spencer, ktorý dnes vedie hernú divíziu Microsoftu a prevezme riadenie štúdií má pred sebou kopec pohovorov.
Riziko pre zdravie herného biznisu je dlhodobejšie. S tým, ako narastie šírka katalógu uzamknutého v predplatnom Game Pass sa môže u zákazníkov znížiť ochota platiť za hry. Budú proste čakať, kým sa hra objaví v predplatnom.
Dobre to zhrnuli Patrick Klepek a Rob Zacny pre Vice.
Mali sme pochybnosti o tom, či Game Pass bude čistým prínosom pre ľudí, ktorí tvoria a predávajú hry, alebo či len naučí hráčov aby hrali len to, čo je na Game Pass a prečkali obdobie, kedy sa hry predávajú za plnú sumu. Ak sa pod dáždnikom Microsoftu, asi na tom veľmi nezáleží, ale vývojári a vydavatelia budú mať oprávnené obavy keď uvidia ambicióznu podobu “platformového kapitalizmu” Microsoftu.
Tu je kompletný zoznam titulov, ktoré Microsoft získa.
Výber najznámejších značiek a hier:
Call of Duty
Candy Crush
Crash Bandicoot
Diablo
Guitar Hero
Hearthstone
Overwatch
Skylanders
Spyro the Dragon
StarCraft
Tenchu
Tony Hawk’s Pro Skater
World of Warcraft
Platformy a technológie
Ako príjemný bonus Microsoft získa tvorcov mobilných hier Candy Crush a Call of Duty Mobile, čo do firmy prinesie prítomnosť na mobilných platformách aj schopnosť uvažovať o mobilných verziách hier, ktoré firma už má pod strechou.
Firma zároveň získa a integruje platformu Battle.net, ktorá má desiatky miliónov používateľov a skvelé technológie na digitálnu distribúciu hier na PC, čo je oblasť kde Microsoft vo funkciách, spoľahlivosti aj pohodlí dlhodobo zaostáva za konkurenciou. Opäť bude náročné technológie integrovať do existujúceho portfólia spoločnosti.
Regulácia takmer isto problém nebude
Po oznámení dohody sa objavili špekulácie o tom, či obchod nezastavia protimonopolné úrady, ktoré sa snažia v USA obmedziť integráciu veľkých technologických firiem. Naťahovanie sa s úradmi bude v období integrácie dôležitým faktorom, no pre tento obchod je riziko zásahu regulátorov malé.
Microsoft môže tvrdiť, že pre konečného zákazníka je integrácia lepšia, lebo cez predplatné znižuje koncovú cenu, čo je tradičné meradlo, akým sa v USA posudzuje monopolné riziko. Zároveň môže použiť legitímny argument o tom, že aj exkluzívne hry sú dostupné cez cloudovú službu, kde je bariéra pre vstup veľmi nízka. Inak povedané, Microsoft nebude mať problém ak cloudové streamovanie hier cez Game Pass bežať cez aplikáciu na konzole PlayStation.
Riziko ostáva len v novej generácii úradníkov, ktorí na pozície nastúpili spolu s vládou Joea Bidena a majú schopnosť rozmýšľať o monopolných rizikách platforiem. Tí asi budú mať dosť práce s Amazonom a Facebookom.
Najväčšia neznáma
Najväčšou otázkou pre spotrebiteľa je, ako Microsoft zvládne integrovať a manažovať veľké štúdiá, ktorých produkty aj pracovná morálka sú v úpadku. Otočiť tak veľkú organizáciu je mimoriadne náročný a drahý proces, ktorého výsledky uvidíme až o niekoľko rokov.
Teraz, keď poznáme rozsah ambícii Microsoftu je to, ako sú vedené herné štúdiá firmy jednou z najdôležitejších nezodpovedaných otázok v celom biznise. Ochota firmy investovať dlhodobo do katalógu a udržať podmienky pre veľké množstvo vývojárov bude kľúčová pre to, aby sa stratégia úplnej integrácie nakoniec neobrátila proti spotrebiteľom, vývojárom a firme.
Ak vás zaujíma budúcnosť herného biznisu, pozorne si všímajte, ako a či bude Microsoft ozdravovať pracovnú kultúra v Blizzarde a ako bude v ďalších rokoch vyhodnocovať, čo pre svoje štúdiá považuje za úspech.
Definícia úspechu bude rozhodovať o tom, či si herný priemysel udrží priestor na tvorbu hodnotného obsahu.
Skúsenosť z uplynulej generácie konzol firme výrazne pripomenula, ako citlivý je sentiment zákazníkov a ako rýchlo trestajú kroky smerujúce proti spotrebiteľskému pohodliu aj erodovanie hodnoty za peniaze. Firma strávila posledné roky korekciou, ale otázkou ostáva ako dlho si lekciu poslednej generácie zapamätá.
Ako Microsoft zmenil stratégiu oproti minulej generácií
Pri minulej generácií Microsoft pri oznámení Xbox One sériu zlých rozhodnútí, ktoré ich stálo celý jeden konzolový cyklus.
Pôvodná myšlienka za konzolou a jej názvom bol All-in-One: Hry, Hudba, Filmy, TV, všetko v jednom. Prvá polovica podujatia v máji 2013, na ktorom Xbox One odhalili, však nepatrila hrám, ale americkej TV show The Price is Right, ESPN basketbalu, Star Treku a Skype. To vystrelilo prvý varovný signál, že Microsoft veľmi nesprávne prečítal hráčov a ich potreby, obzvlášť po úspechu Xbox 360. Na pódiu stál Don Mattrick, vtedajší šéf Xboxu, ktorý z firmy nakoniec odišiel ešte pred vydaním konzoly v novembri 2013.
Don Mattrick, šéf Xboxu, opustil Microsoft ani nie pol roka po predstavení Xbox One. Nahradil ho Marc Whitten, ktorého o ďalších 9 mesiacov vystriedal Phil Spencer, ktorý Xboxu šéfuje dodnes.
Čo Microsoft sľuboval?
Xbox One ako TV
Konzola bola vybavená HDMI-In vstupom pre set top boxy tak, aby ste mohli všetky vaše programy sledovať priamo cez Xbox. Myšlienka to bola fajn, no dostupná bola len pre US a Microsoft TV funkcii venoval až veľa času na úkor toho, čo hráčov zaujímalo najviac, hry.
Pohybový senzor Kinect bol súčasťou balenia
Pri konci cyklu Xboxu 360 Kinect veľa ľudí nezaujímal, tak sa ho rozhodol Microsoft pribaliť ku každej konzole, čo ale zvýšilo cenovku a tak celá konzola pri uvedení stála o 100 dolárov viac ako výkonnejšie Playstation 4.
Xbox One musí byť stále online
Always Online bol neštastný krok, pri ktorom ste bez internetového pripojenia konzolu nemohli plnohodnotne používať.
Nemohli ste požičiavať fyzické hry kamarátom
Ak ste si kupili hru fyzicky, vaša konzola dostala licenciu pre daný disk a keď ste ju chceli spustiť na inej, muselo ísť o človeka, ktorého máte vo friend liste viac ako 30 dní, musel zaplatiť poplatok Microsoftu za zapožičanie a platilo to len pre človeka na hru.
Videonávod od Sony ako požičiavať hry na PS4 ako odpoveď na kontrovérzny nápad Microsoftu.
Všetky tieto body (okrem Kinectu) Microsoft zrušil mesiace pred vydaním, no škoda sa v očiach verejnosti už stala. Robbie Bach, bývalý zamestnanec Microsoftu, ktorý odišiel v roku 2010, sa vo svojej knihe Xbox Revisited a pre portál Business Insider vyjadril, že firma v tom období prechádzala manažérskymi zmenami a tím, ktorý stál za Xbox One, nemal nič spoločné s tímami za pôvodným Xboxom a 360. Pol roka po vydaní Microsoft prestal ku konzole baliť Kinect (ktorý využívalo len málo hier), znížil cenovku o 100 dolárov a začal s napravovaním mena. Konzola tak počas svojho života nebola úplným prepadákom, no nedostatok kvalitných exkluzívnych hier a pokazený štart znamenali, že Sony sa im už dobehnúť nepodarilo
Celé predstavenie si môžete pozrieť tu:
Zaujímavosti
Seriál podľa Pána Prsteňov je naozajstný. Ponesie názov The Lord of the Ring: The Rings of Power a vychádza 2.11. tohto roku:
Seriál THE CUPHEAD SHOW! založený na úspešnej hre Cuphead dostal nový trailer. Pozrieť si ho budete môcť na Netflixe už 18.2.2022:
Nové gameplay zábery z chystanej hry Pokémon Legends: Acreus (28.1.2022) ukazujú svet, chytanie pokémonov, zbieranie surovín a mnoho ďalšieho
Príbehový trailer pre Sony exkluzívnu hru Horizon: Forbidden West, ktorá vychádza už 18.2.2022
Dĺžka newslettra nebola vôbec sporná či únavná. Naopak, práve hlbšie vyjadrenie postojov, názorov a komentáre aj iných osôb z externých médií mu práve aspoň pre mňa pridali na hodnote. Do budúcna by bolo vítané pozerať sa na danú hlavnú tému aj zo širšieho spektra podobne, ako to bolo v tomto vydaní (vydanie predošlej generácie, súčasné postavenie MSFT a ATVI atď. :)