Prečo Microsoft tlačí cloudový Xbox do Xboxu?

(๑˃ᴗ˂)ﻭ Valí sa vlna Pokémonov

⚡️ Rýchle správy:

🦸‍♀️ Firaxis, konkrétne tím zodpovedný za moderné XCOM hry vydá na jar budúceho roka v spolupráci s Marvelom ťahovú stratégiu Midnight Suns. Znamená to, že nejaký čas asi nevidíme nový Xcom, ale hlavný producent Jake Solomon si spoluprácu s Marvelom pochvaľoval a možno k žánru taktických ťahových stratégií priláka nových fanúšikov. Pozrite si príbehový trailer. Zábery z hry by mali vyjsť 1. septembra.

↗️ Cyberpunk 2077 pokračuje. Najnovší update 1.3 prináša veľké množstvo zmien a opráv, no hra má po technickej stránke stále čo doháňať. Medzi novinkami je automatické oddialenie mapy pri šoférovaní pre lepší prehľad o trase, zvýšený počet možných uložených pozícií, porovnávanie aktuálnych a nových cyber schopností a mnoho ďalšieho.

⏳ Halo: Infinite vyjde tento rok, no bude mu chýbať časť obsahu. Hra bola pôvodne plánovaná na rok 2020 s vydaním nových Xboxov, no vývojárom 343 Industries ani rok odkladu nepomohol hru dokončiť úplne podľa ich predstáv. Hra by mala podľa údajov, ktoré na chvíľu unikli na stránkach Microsoftu vyjsť 8. decembra, no co-op kampaň a Forge mód, v ktorom viete budovať vlastné mapy, do hry doplnia až 3-6 mesiacov po vydaní.

🧠 Life is Strange: True Colors má prvý gameplay trailer. Tretie pokračovanie adventúry po časových a telekinetických schopnostiach preskúma telepatiu. True Colors vychádza už 10. septembra.

💾 Quake je späť. Prvá hra v sérií z roku 1996 pristála na všetkých súčasných konzolách a ak ju vlastníte na Steame, update máte zdarma. Hra má vyššie rozlíšenie, podporu pre širokouhlé obrazovky, anti-aliasing (vyhladenie hrán) a vylepšené textúry. Cena je príjemných 10 eur.

🔁 Ďalší rok znamená ďalšie Call of Duty. 19. pokračovanie vojnovej FPS tentokrát opäť vo víroch druhej svetovej vojny ponesie názov Call of Duty: Vanguard. Hra vychádza 5. novembra. 

🕹 Skyrim je opäť nový. Pôvodne vydaná v roku 2011, hra dostane pri príležitosti 10. výročia Anniversary Edition, ktorá prinesie podporu pre next-gen konzoly, vyše 500 nových vecí z Creation Club (oficiálne podporované módy) a rybolov. (Bethesda)

🧙🏼 Najnovšie rozšírenie pre úspešné MMO Destiny 2 ponesie názov Witch Queen a príde 22. 2. 2022 (čo je zároveň aj druhý deň v danom týždni!). Dovtedy bude v hre prebiehať nová polročná Season of the Lost s novým BattlePassom a všetkým, čo k tomu patrí. 

🧟‍♀️ Dying Light 2: Stay Human, akčné zombie RPG od poľského štúdia Techland má nový gameplay trailer, v ktorom vývojári ukazujú mimo iného aj nové schopnosti pri parkoure, pomocou ktorých zdolávate svet aj nepriateľov.

🏛 Asterlix & Obelix sa už nejaký čas vo svete hier nezjavili, no 25. novembra sa vracajú v Beat 'Em Up hre Asterix & Obelix: Slap them all!


🌟 Hlavné novinky:

Xbox sa učí od Netflixu

Microsoft počul, že máte radi Xbox a tak dal Xbox do vášho Xboxu, aby ste mohli xboxovať kým xboxujete. Firma oznámila, že pred koncom roka spustí službu Xbox Cloud Gaming aj na konzolách Xbox One a Xbox X/S. Služba bude dostupná pre ľudí s predplatným Game Pass Ultimate. Na streamovanie bude dostupná veľká časť katalógu Game Pass hier.

Služba dnes umožňuje streamovať hry na telefóny a osobné počítače. Hra beží v serverovni Microsoftu, takže ju nemusíte inštalovať ani updateovať.

Môže sa zdať zvláštne, že firma míňa peniaze (na zabezpečenie streamovania musí vybudovať infraštruktúru) na to, aby vám umožnila hrať hry na konzole, ktorá väčšinu z nich už dokáže spustiť. 

No streamovanie priamo na konzole v skutočnosti pomôže prekonať jednu veľkú dieru v obchodnej stratégii firmy. Nezabudnite, Microsoft v skutočnosti buduje hernú obdobu Netflixu. Kľúčovou súčasťou stratégie je, že bude mať veľký katalóg hier, ktoré budú hráčov lákať na to aby platili predplatné Game Pass a hlavne aby predplatiteľmi ostali dlhodobo. Okrem iného bude riešiť aj problém s tým, ako už platiacim najaktívnejším hráčom (s veľkou pravdepodobnosťou sú už vlastníkmi konzoly) ľahko ukázať nové hry v katalógu. Ak pridáte za mesiac do ponuky desať hier a väčšina hráčov si nenainštaluje ani jednu, je to ako by v katalógu vôbec neboli.

Trenie, teda neochota ľudí využívať všetky možnosti služby, je veľký problém predplatiteľských služieb. Napríklad pred pár rokmi Netflix nameral, že ľudia v priemerne zvažujú spustenie konkrétneho titulu približne 1.8 sekundy. Ak si nevyberú do minúty a pol nič, proste službu zatvoria. Netflix chce, aby ste spotrebovali obsah, lebo vás to motivuje k tomu, aby ste si nechali bežať predplatné.

Microsoft chce, aby ľudia mali čo najmenej bariér pri spúšťaní hier. Dnes musíte aj pri veľmi rýchlom pripojení čakať aspoň zopár minút na inštaláciu väčšiny hier. 

Fakt, že s cloudovým streamovaním si hráč na konzole môže hru spustiť takmer okamžite a začať hrať fire môže pomôcť ukázať hráčom viac zo svojho katalógu. Je to spôsob, ako zvýšiť dostupnosť Game Pass katalógu pre najvernejších zákazníkov. Firma má naviac vyriešené synchronizovanie uložených pozícií, čiže ak si hru vyskúšate v cloude a neskôr nainštalujete, budete môcť rovno pokračovať v hraní.

Ďalšou výhodou je, že budete môcť zriedkavo hrané hry hrať z cloudu a najobľúbenejšie mať nainštalované na konzole, čo znižuje tlak na miesto na disku. V neposlednom rade bude firma streamovanie využívať na to, aby majiteľom staršej generácie konzol doručila tituly, na ktoré ich konzola už nestačí, čo bude moment, ktorý bude s odstupom času nastávať čoraz častejšie a bude zaujímavé sledovať, ako sa Microsoft zachová pri pomyselnej next-gen generácie konzol budúcnosti.

🐱 Pokémoni na každom rohu

Aj tento rok sa konalo podujatie zamerané na vreckové príšerky Pokémon Presents 2021. The Pokémon Company predstavila niekoľko noviniek a oznámení, toto je prehľad všetkého, o čom sa hovorilo:

  1. Pokémon Unite, prvá MOBA (LoL, DOTA, Smite) zo sveta malých príšeriek prichádza na smartphony. Prvé oficiálne vydanie mala hra v júli tohto roku na konzole Nintendo Switch a 22. septembra bude dostupná na zariadeniach Android a iOS. Hre sa za krátky čas celkom darí, no spustila sa na ňu aj kritika za pay-to-win obsah.

  2. Minuloročná touch puzzle hra Pokémon Cafe Mix, ktorá dostala priemerné hodnotenia, sa tento rok mení na Pokémon Cafe Remix s novými hlavolamami. Dostupná na smartphone a Nintendo Swtich, hra vyjde na jeseň.

  3. Ďalšia zdarma dostupná hra, súbojová Pokémon Masters EX, pri príležitosti svojho druhého výročia dostane do svojho súbojového systému Dynamaxing.

  4. Ak hrávate Pokémon GO a účastníte sa na raidoch, od 20. augusta tak môžete natrafiť na pokémonov Zacian and Zamazenta.

  5. Pokémon Diamond and Pearl (2006) prídu 19. novembra na Nintendo Switch v podobe remakov Brilliant Diamond a Shining Pearl

  6. V novembri taktiež vychádza nová, špeciálna edícia Diamond and Pearl Nintendo Swtich Lite.

  7. Pri predstavení Pokémon Legends: Arceus boli predstavení aj noví Pokémoni, Wyrdeer a Basculegion

  8. Pokémon Home, cloudová služba, v rámci ktorej si môžete vymienať, tradeovať a sledovať svojich Pokémonov naprieč zariadeniami a hrami Sword/Shied, Let's Go, Bank a Pokémon GO bude v budúcom roku podporovať 3 nové hry, Brilliant Diamond, Shining Pearl a Legends: Acreus.


👀 Zaujímavosti:

Čínske štúdio Game Science vydalo 12 minútové gameplay video pre ich chystané akčné RPG Black Myth: Wukong, v ktorom odhalili, že hra sa z Unreal Engine 4 presunula do Unreal Engine 5. Výjsť by mala v roku 2023.

Herec Brendan Fraser sa zúčastnil krátkeho meet and greet, v rámci ktorého sa s hercom mohli na pár minút online porozprávať ľudia, ktorí si za to zaplatili. Brendan sa však nenechal vyrušiť, keď vtipným gestom ukázal fanušíkovi aby počkal, zatiaľ čo sa on hral na Nintendo Switch.


🎉 Nové hry na najbližší týždeň:


Ak ste sa dočítali až sem, ďakujeme.

V prípade otázok sa pýtajte mailom, napíšte nám na Instagrame. Ak ešte Herný update neodoberáte, môžete sa prihlásiť na odber a príde vám mailom každý štvrtok.

Ak si myslíte, že sa tento newsletter môže niekomu páčiť, prepošlite ho kamarátom, alebo ho zazdieľajte na sociálnych sieťach. 

Share Herný update